در نیم قرن اخیر كه صنعت خودروسازی جهان پیشرفت‌های شگرفی داشته، برخی خودروها آنچنان خبرساز بوده‌اند كه حتی با گذشت سال‌های طولانی و رونمایی از نسل‌های جدید و متفاوت از آنها، باز هم در ذهن علاقه‌مندان به...

در نیم قرن اخیر كه صنعت خودروسازی جهان پیشرفت‌های شگرفی داشته، برخی خودروها آنچنان خبرساز بوده‌اند كه حتی با گذشت سال‌های طولانی و رونمایی از نسل‌های جدید و متفاوت از آنها، باز هم در ذهن علاقه‌مندان به خودرو جای دارند، گویی كه پیشرفت و نوآوری در صنعت خودروسازی را با این خودروها به یاد می‌آورند.
فورد با ارائه سری ماستنگ‌ها و شورولت با سری رویایی كاماروها در این زمره جای می‌گیرند. بی‌شك این رویه در آینده نیز ادامه خواهد داشت و باید منتظر نام‌های جدیدی باشیم تا برای نسل‌های بعدی فناوری پیشرفته و برتربودن را تداعی كنند.
به لطف فناوری‌های برتری كه صنعت خودروسازی را زیر و رو كرده‌اند تكرار چنین خودروهای افسانه‌ای دور از ذهن نخواهد بود. برخی می‌گویند شاهكار جدید آئودی كه تحت عنوان A9 رونمایی شده تكرار افسانه ماستنگ‌ها و كاماروهاست. خودرویی كه تنها با تشخیص صدای صاحب خود حركت می‌كند و حتی با فشردن یك شاسی تغییر رنگ می‌دهد!
مدیران ارشد آئودی به خوبی متوجه این موضوع شده‌اند كه برای عقب نماندن در كورس رقابت با رقبای سرسخت و محصولات خلاقانه‌شان همچون آستون مارتین با Rapide، پورشه با Panamera و لامبورگینی با Estoque راهی ندارند جز این‌كه آنها نیز دست به كار شده و با تكیه بر دستاوردهای نوین صنعت خودروسازی محصول متفاوتی ارائه كنند. به نظر می‌رسد A9 همان چیزی است كه آنها سال‌ها به دنبال آن بوده‌اند. در این خودرو، تفاوت با سایر خودروهای لوكس و مبتنی بر فناوری‌های برتر تا دلتان بخواهد دیده می‌شود.

http://jamejamonline.ir/Media/images/1390/10/12/100800475659.jpg

صفحاتی كه بدنه خودرو را تشكیل می‌دهند بخشی از یك سیستم نقاشی الكترونیكی به حساب می‌آیند كه راننده با بهره‌گیری از آن كارهای زیادی می‌تواند انجام دهد. كافی است كه وی تنها یك شاسی كوچك را فشار دهد، در یك چشم به هم زدن رنگ بدنه خودرو تغییر می‌كند! این همان تفاوتی است كه در خودروهای رقیب دیده نمی‌شود! A9 به گونه‌ای ساخته شده است كه شیشه جلویی و سقف آن همچون یك لایه یكپارچه به نظر می‌رسد. این ساختار یكپارچه از ماده‌ای خاص و مبتنی بر فناوری نانو ساخته شده كه هسته اصلی نوعی سیستم تغییر رنگ خودكار را تشكیل می‌دهد. در عین حال این فناوری برتر به گونه‌ای عمل می‌كند كه در صورت وارد آمدن هرگونه آسیبی به این بخش از بدنه خودرو به طور خودكار ترمیم می‌شود. در عین حال این لایه نسبت به شدت تابش پرتوهای خورشید حساس بوده و حتی راننده می‌تواند شدت حساسیت را نیز تنظیم كند.

http://jamejamonline.ir/Media/images/1390/10/12/100800475670.jpg

A9 خودرویی لوكس با فضای داخلی قابل توجه است كه توسط دانیل گارسیا، طراح معروف و خوش‌ذوق اسپانیایی طراحی شده است. او پیش از این نیز هنر خود را در زمینه طراحی خودروهای لوكس و متفاوت نشان داده است. دوكاتی R 6098 خودروی مفهومی است كه در سال 2009 از سوی گارسیا طراحی و رونمایی شد. در ماه‌های اخیر A8 پرچمدار مدل‌های برتر آئودی در بازارهای جهانی بوده است اما اكنون A9 همه نگاه‌ها را به خود جذب كرده است.
یكی از مهم‌ترین دلایل برتری محسوس A9 نسبت به خودروهای رقیب، نوع نگاهی است كه در طراحی ساختاری آن به كار گرفته شده است. طراحی كلی این خودرو تا حد زیادی الهام گرفته شده از معماری منحصربه‌فرد ساختمان‌های سانتیاگو كالاتراوا در والنسیای اسپانیاست. این ساختمان‌ها در منطقه‌ای قرار دارند كه تحت عنوان شهر هنر و علوم شناخته می‌شود. تاثیرپذیری از این ساختمان‌ها به خوبی در خطوط كناری خودرو دیده می‌شود. به عقیده بسیاری از كارشناسان، نگاهی گذرا به ساختمان‌های كالاتراوا تداعی‌كننده این نكته است كه آنها از 100 سال آینده آمده‌اند. از این رو است كه می‌توان A9 را هم خودرویی منحصربه‌فرد و متعلق به آینده دانست.
سیستم موتوری این خودرو در كنار مشخصه‌های بارز بدنه خارجی آن، تكمیل‌كننده یك مجموعه منحصربفرد است و مهندسان آئودی خواب‌های زیادی برای این بخش دیده‌اند. نسخه اولیه موتور A9 یك غول 8 سیلندری است كه با توان 300 اسب بخار حركت می‌كند اما به نظر می‌رسد نسخه نهایی این خودرو با توان باورنكردنی500 اسب بخار آسفالت خیابان‌ها را خواهند كند. به احتمال فراوان و در آینده‌ای نه‌چندان دور نسخه هیبریدی این خودرو نیز ارائه خواهد شد.

http://jamejamonline.ir/Media/images/1390/10/12/100800475666.jpg

این روزها بازار خودروهای لوكس و مجهز به فناوری‌های برتر، محصولات متنوعی از برندهای سرشناس را در خود می‌بیند و به نظر می‌رسد كه اگر آئودی می‌خواهد حداقل برای چند صباحی در این رقابت پیشرو بماند، A9 انتخاب منطقی و بجایی بوده است. به همین دلیل است كه كارشناسان امور خودرو از نگرانی مدیران ارشد پورشه، لامبورگینی و بنتلی درخصوص آینده جایگاه خود در این بازار صحبت می‌كنند. احتمالا تا كمتر از 4 سال دیگر یعنی سال 2015، A9 راهی بازارهای جهانی خواهد شد. قیمت اولیه‌ای كه برای این خودرو در نظر گرفته شده است چیزی بالغ بر 200 میلیون تومان است كه البته اگر بخواهید یكی از آنها را در جاده‌های ایران برانید باید هزینه‌های هنگفت گمركی را نیز به آن اضافه كنید. بنابراین در ایران باید روی قیمتی حدود 450 تا 500 میلیون تومان حساب كرد.
شاهكار جدید آئودی تا 300 كیلومتر بر ساعت سرعت می‌گیرد كه البته در مقایسه با بسیاری از محصولات پر سر و صدای صنعت خودروهای لوكس و سرعتی، ركورد چندان خیره‌كننده‌ای نیست.

http://www.jamejamonline.ir/Media/images/1390/10/12/100800475594.jpg

مهندسان آئودی برای تامین حداكثر ضریب امنیت این خودرو نیز ابتكار جالب توجهی به خرج داده‌اند به طوری كه در‌ها تنها با شناسایی صاحب خودرو باز می‌شوند و گذشته از آن سیستم استارت نیز صرفا با تشخیص صدای صاحب خودرو عمل می‌كند. به این ترتیب احتمال سرقت A9 تقریبا صفر است! راننده و سایر سرنشینانی كه در این خودرو قرار می‌گیرند تنها یك رانندگی لذت‌بخش را تجربه نمی‌كنند بلكه با فشردن یك دكمه كوچك می‌توانند از امكاناتی همچون سیستم ماساژور گرم و سرد تعبیه شده درون صندلی‌ها استفاده كنند. بر این امكانات باید قابلیت تنظیم صندلی‌ها در 6 جهت مختلف را نیز افزود. اینها مجموعه فناوری‌هایی است كه آئودی برای پیشی‌گرفتن بر سایر رقبا در بازار پرشتاب خودروهای لوكس سرعتی به آنها متوسل شده است.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: jamejamonline.ir

مطالب جالب دیگر:
مردی که از نادختری‌اش صاحب 7فرزند نامشروع شد! + عکس
رابطه بین داشتن صورتی زیبا و موفقیت!
شیوه جدید و بحث برانگیز بارداری: يك نوزاد با دو مادر و يك پدر! + عکس
مردی که 3 همسرش را در یک ساعت طلاق داد!!
حقایقی جالب درباره سید مهران مدیری که نمیدانستیم!!؟