این روزها که هوا به تدریج گرم می‌شود، سوار شدن در خودروهای عمومی ناگزیر با استشمام بوهای نامطبوعی همراه می‌شود. بوهایی که الزاما همه آن ناشی از رعایت نکردن نظافت از سوی دیگر همسفران نیست...
این روزها که هوا به تدریج گرم می‌شود، سوار شدن در خودروهای عمومی ناگزیر با استشمام بوهای نامطبوعی همراه می‌شود. بوهایی که الزاما همه آن ناشی از رعایت نکردن نظافت از سوی دیگر همسفران نیست. خود خودروها هم می‌توانند منبع بزرگی برای تولید بوهای نامطبوع باشد.
هیچ کس دوست ندارد سوار خودروی کثیفی بشود و از استشمام بوهای نامربوط به خود بپیچد. قطعا خود راننده هم از نشستن پشت فرمان چنین خودرویی ابا دارد.
در این مقاله، قصد داریم راهکارهایی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آنها بتوانید خودروی دلبند خود را سربلند کرده و خلأ ناشی از نداشتن وسع مالی برای خرید خودروهای لوکس را با تمیز نگهداشتن و خوشبو کردن ماشین خسته خود پر کنید.
این شما و این هم دستورهای جالب جادویی پاکیزه سازی خودرو:

1 ـ تمیزی کلی
دیگر از این واضح تر نمی شود گفت. آشغال یعنی آلودگی و آلودگی یعنی بوی بد. هر آشغال و خرده ریزی که در خودرویتان جا خوش کرده را جمع کرده و از آنجا که شهروند با فرهنگی هستید، در کیسه زباله مناسب بریزید. قبل از استفاده از هر نوع شوینده، پاک کننده و ضدعفونی کننده روی سطح داخلی خودرو با دقت توصیه های نوشته شده روی آنها را بخوانید، مبادا با جنس خودروی شما ناسازگار باشد. توضیحات عموما مختصر و کوتاه است، اما اگر آخر هفته است و حوصله خواندن این اطلاعات را ندارید، توصیه می کنیم از اسپری های همه کاره ای که همه چیز را تمیز می کنند، استفاده کنید.

زیر صندلی ها را بررسی کرده و هر نوع خوراکی در معرض فساد را جمع کنید.
جیب های پشت صندلی را خالی کنید. اگر بچه دارید، حتما حواستان به انواع آب نبات، آدامس، غذا و حتی پوشک بچه فراموش شده باشد. دستکش توصیه می شود!

اگر در خودروی خود صندلی بچه دارید، محفظه های نگهدارنده آبمیوه و و زیر پوشش صندلی را نگاهی بیندازید. ممکن است خوراکی یا نوشیدنی به هر کدام از این قسمت ها نفوذ کرده باشد. صندلی را از خودرو خارج کنید تا بعد تمیزش کنید.

صندوق عقب یادتان نرود. بخصوص اگر عادت به حمل خریدهای خانه در صندوق عقب دارید. یک سیب کوچک خیلی زود می تواند به منبع تولید بوی بسیار ناخوشایندی تبدیل شود.


2 ـ سطوح داخلی را پاک کنید.
از یک دستمال تمیزکاری نرم (دستمال های میکروفایبر ـ معروف به جادویی! ـ موجود در بازار را توصیه می کنیم) برای پاک کردن تمام سطوح چوبی، شیشه ای و فلزی داخل خودرو استفاده کنید. اگر قصد دارید از شوینده ای اضافه بر آب گرم استفاده کنید، بهترین انتخاب همان شوینده های همه کاره خواهد بود. توصیه می کنیم به هیچ عنوان دستمال های میکروفایبر را با شوینده ها استفاده نکنید، هم عمر دستمال بشدت کاهش می یابد، هم زدودن کثیفی های ترکیب شده با شوینده از این دستمال ها کار بسیار سختی است.

البته اگر حوصله اش بود، می توانید سری به مغازه های خدمات خودرو بزنید و یک شوینده مناسب درخواست کنید. به احتمال خیلی زیاد، یکی دو نوع اسپری چینی نامرغوب و نسبتا نامرغوب! ـ که دومی بشدت گران تر از اولی است ـ در بساطشان پیدا می شود.

داخل جعبه داشبورد را حتما تمیز کنید. اول هر چه درونش هست (پاکت سیگار، اسپری دئودورانت، اسپری دهان، آدامس موزی... و احتمالا پاستیل!) را خارج کنید و سپس بخوبی آن را بسابید.


3 ـ پیش از کشیدن جاروبرقی، کفپوش را خوب برس بکشید.

سعی کنید از همان برس هایی که برای شستن فرش استفاده می کنیم، تهیه کنید. البته نباید خیلی زبر باشد. استفاده از برس باعث می شود کثیفی ها از سطح جدا شده و برای بلعیده شدن توسط جارو برقی آماده باشند.
در روزهای گرم، بوی نامطبوع خودرو بیش از پیش موجب ناراحتی سرنشینان می شود. این در حالی است که خود خودرو می تواند مقصر اصلی باشد و استفاده از روش هایی برای پاکسازی خودرو راهکاری مناسب برای رفع این مشکل است
 
 همیشه از آب تمیز استفاده کرده و حتما هر از گاهی تعویضش کنید. آب اضافه را با پارچه از کف جمع کرده و بیرون بچلانید تا هیچ آبی داخل خودرو نماند.


4 ـ جارو برقی بکشید.

هر کدام از کفپوش ها را که می توانید، در بیاورید. کفپوش و صندلی ها را جارو برقی بکشید تا خاک اضافه را بزدایید. نوک جارو برقی را تا جای ممکن به تمام مجراهای بین پشتی ها وارد کنید تا هر چه گرد و خاک هست، زدوده شود.
توصیه می کنیم اسپری ضد بوی مناسبی از فروشگاه های لوازم خودرو تهیه کنید. آن را روی کفپوش بپاشید، بگذارید به اندازه زمان توصیه شده بماند و بعد جارو برقی بکشید. اگر منبع بو از درون خودرو باشد، این کار تا حد زیادی از آن خواهد کاست.
صندوق عقب را هم جارو بکشید.


5 ـ بخارشویی کنید.

بعد از جارو برقی کشیدن، بد نیست با استفاده از یک دستگاه بخارشوی به جان خودرویتان بیفتید. استفاده از یک بوزدا همراه بخارشوی توصیه می شود.
کفپوش و روکش های صندلی را بسابید تا خاک حبس شده لابه لای منافذ آنها آزاد شود. از یک شوینده خودرو یا بوزدای آنزیمی مناسب استفاده کنید و با اسفنج این عمل را انجام دهید.

ـ مراقب باشید آب زیادی استفاده نکنید. استعمال آب زیاد ممکن است خشک شدن روکش ها را تا روزها به تعویق بیندازید و از طرفی، آب هایی که درست خشک نشود، بوی ناخوشایندی به جا می گذارد.

ـ این فرآیند را برای لکه های ماندگار تکرار کنید. ممکن است همین لکه ها منبع بوی بد خودرو باشد. این لکه ها شامل گرد و خاک، غذا، نوشیدنی و حتی لکه های آب روی شیشه ها می شود.

ـ در انتها نم روکش ها باید چیزی در حد حوله باشد. اگر بیشتر بود، با بخارشوی آب اضافی را بگیرید تا از تعویق خشک شدن آنها جلوگیری کنید.


6 ـ پس از تمیز کردن، دنبال بوها بگردید.

در این مرحله، اگر باز هم خودرو بو می داد باید با تشخیص بو از ترفند مخصوص به آن استفاده کنید.
باکتری: ناشی از پسمانده میوه ها و گیاهان (مثلا بقایای چسبیده به ته کفش سرنشینان) است. ابتدا میوه یا گیاه را حذف کرده، سپس با استفاده از یک ماده ضدعفونی کننده محل را تمیز کنید.

دود سیگار: برای حذف این بو، دو حوله را در دو کاسه بگذارید و کاسه را با سرکه سفید پر کنید. برای خودروهای بزرگ کاسه های بیشتری بگذارید. یکی را دم زیرسیگاری و دیگری را روی صندلی عقب بگذارید. راه دیگر پاشیدن جوش شیرین و بوزدا روی روکش ها و کفپوش است. چند ساعت بگذارید بماند، بعد با جارو برقی خودرو را تمیز کنید. در محل بهتر این است که سیگار نکشید. برای سلامت خودتان هم بهتر است.

دود آتش: اگر به هر نحوی خودرویتان بوی دود ناشی از آتش گرفته بود، اول از روش سرکه استفاده کنید و در صورت مفید نبودن با متخصص مشورت کنید.

بوی کپک: دلایل منجر به آن زیاد است: رها کردن لباس خیس یا عرق کرده در خودرو، آب به جا مانده از کفش خیس، میوه خراب و... پیش از هر اقدامی منافذ خودرو را چک کنید که مبادا رطوبت به داخلش نفوذ کرده باشد. اگر مشکل از منافذ نبود، کفپوش را با کپک زدا اسپری و تمیز کنید.

استفراغ: این مورد را باید بسرعت تمیز کنید وگرنه اسید معده درون آن به بافت های درون خودرو چسبیده و به آنها آسیب خواهد زد.

ادرار: بچه است دیگر... سریعا با یک لکه بر به جانش بیفتید و سپس با یک بوزدای مناسب، بقایای آن را حذف کنید. از سابیدن بپرهیزید تا به روکش ها آسیبی نرسد.

شیر: این مورد هم توجه خیلی فوری می طلبد. برای روکش چرم، پارچه ای را نمدار کرده و شیر اضافه را جذب کنید و بچلانید. حتما تمام منافذ را پاک کنید. بگذارید خشک شود، سپس با پاک کننده چرم تمیز کنید. اگر روی کفپوش ریخت، در صورت جدا شدن، در آورید و تمیز کنید. در غیر این صورت، آب تمیز روی آن ریخته و پارچه جذب کننده مثل پارچه های پنبه ای را روی محل بفشارید تا آب را جذب کند، سپس بچلانید و این کار را بارها تکرار کنید. بگذار ید خودش خشک شود. اگر از خشک کننده استفاده کنید، شیر به خورد کفپوش می رود و بوی بدی به جا می گذارد. بوی بد شیر از آن بوهایی است که اگر ایجاد شود فقط باید اتومبیلتان را آتش بزنید تا رفع شود. از ما گفتن بود.


7 ـ بوزدایی

پس از تمیز کردن همه خودرو، نوبت یک بوزدایی کلی است. خودرو را به محلی با تهویه مناسب (ترجیحا بیرون) ببرید و در کاپوت را باز کنید. ترمز دستی را بکشید و ماشین را روشن کنید. سیستم تهویه هوای خودرو را روشن کرده و روی بیشترین قدرت تنظیم کنید. جلوی خودرو بایستید. محفظه ورود هوا را پیدا کنید. بوزدا را آزادانه به داخل آن اسپری کنید. بعد از چند اسپری، سر را داخل خودرو کرده و بو کنید تا مطمئن شوید بوزدا در حال گردش در سیستم تهویه خودروست. در صورت لزوم اسپری را تکرار کنید. سپس بخاری را روی آخرین دمای گرما و تهویه هوا را روی گردش بگذارید. دوباره روند اسپری را تکرار کنید. روند اول قسمت هایی مانند تبخیرکننده، دمنده و هواکش و روند دوم بقیه جاهایی که ذره های بوزا جمع می شود را بوزدایی خواهند کرد.


8 ـ فیلتر هوا را عوض کنید.

اگر خودرویتان دارای فیلتر هواست، عوضش کنید. تغییر محسوسی را موجب خواهد شد.


9 ـ از متخصصان کمک بگیرید.

اگر باز هم بوی خودرو پابرجا ماند، می توانید به متخصصان مراجعه کرده و از آنها کمک بخواهید. توجه داشته باشید برای دریافت کمک کارآمد باید بتوانید بوی خودروی خود را به طور شفاف برای متخصص توضیح بدهید. بعضا بوزداهای مخصوصی برای بوهای خاص در بازار یافت می شود.


10 ـ دست پیش را بگیرید.

از این به بعد هر نوع لکه را بلافاصله تمیز کنید تا دردسرهای بعدی برایتان پیش نیاید. همچنین هر مدت یکبار (مثلا هر هفته) خودروی خود را بررسی کنید و هر گونه اضافات غذایی و غیربهداشتی دیگر را از سطح آن بزدایید.

ـ از روکش استفاده کنید. در آوردن و شستن روکش ها خارج از خودرو خیلی بهتر و کم دردسرتر از سابیدن کف خودرو در درون آن است.

ـ زیر کودک خود حوله یا ملحفه پهن کنید. بچه ها ذاتا به خرابکاری گرایش دارند. پس بهتر است از قبل برای ریخت و پاش آنها آماده باشید.

ـ هفته ای یکبار خودرو را تمیز کنید. به این ترتیب کثیفی ها فرصتی برای کهنه شدن ندارند و به همین خاطر، تمیز کردن آن کار راحت تری خواهد بود.

ـ وقتی داخل خودرو نیستید شیشه ها را بالا بدهید تا از ورود اشیای مزاحم و کثیفی ها جلوگیری شود.گردآوری : گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/entertainment
منبع: jamejamonline.ir


مطالب جالب دیگر:
نوشابه ها را در زیر خاک خنک کنید!! + عکس
سحر قریشی با موی تراشیده و لوازم آرایشش! عکس
چهره عجیب یک مرد با تومور 6کیلویی برروی صورتش! + عکس
عکس منتخب روز / 13 خرداد
تولید محلول شستشوی مخصوص اتومبیل بدون نیاز به آب در ایران!