گرفتی عروق قلب تهدیدی برای سلامت جوانان
 گرفتگی عروق قلب مشکلی خطرناک برای جوانان به حساب می آید که با ورزش و تغذیه مناسب می توان تا حدود زیادی از آن در امان بود

 گرفتگی عروق قلب در جوانان

با جدی گرفتن علایم و پیشگیری،از خود در برابر بروز مشکلات خطرناک قلبی عروقی محافظت کنید.

 آیا احتمال گرفتگی عروق در جوانان بیشتر است؟ 

در افراد جوان خطر گرفتگی عروق کرونری و عوارض وخیم و شدید آن نسبت به افراد مسن به میزان قابل توجهی بالاتر است، چرا که با بالا رفتن سن طی سال‌ها عروق جانبی به‌عنوان میان بر برای خون‌رسانی به قلب تشکیل می‌شود و خطر ناگهانی تخریب عضلات قلب را کاهش خواهد داد.

قلب یکی از حیاتی ترین اندام های بدن است که بدون لحظه‌ای استراحت مدام در حال فعالیت است، قلب سه رگ اصلی دارد که بسته‌شدن هرکدام از آن‌ها حتی برای چند ثانیه، ممکن است باعث سکته‌ قلبی و از کار افتادن قسمتی از این اندام شود.

گرفتگی عروق به دو شکل آرتریواسکلروز و آترواسکلروز، در این اندام بروز  می کند. آرتریواسکلروز به سفت‌ یا سخت‌شدن دیواره‌های شریان اطلاق می‌شود درحالی‌که آترواسکلروز به‌ معنای باریک‌شدن شریان به‌ علت تجمع پلاک‌های تشکیل شده از کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد موجود در خون است.

 فرایند گرفتگی عروق چگونه است؟

شریان‌ها، خون را از قلب به دیگر قسمت‌های بدن حمل می‌کنند. آن‌ها با یک لایه‌ نازک از سلول‌ها به ‌نام اندوتلیوم (لایه‌ درون‌رگی)پوشیده می‌شوند. آترواسکلروز زمانی آغاز می‌شود که اندوتلیوم آسیب می‌بیند و به کلسترول بد اجازه می‌دهد در دیواره‌ شریان جمع شود و با گذشت زمان، پلاک‌ها روی هم جمع می‌شوند. این پلاک‌ها معمولا مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند. با این‌ حال گاهی ‌اوقات پلاک، شریان را مسدود می‌کند. در این صورت، احتمال تشکیل لخته خون افزایش می‌یابد، این مسئله می‌تواند شریان را مسدود کند و به عوارض خطرناک و جدی‌تری مانند سکته‌ مغزی و حمله‌ قلبی منجر شود.

 نشانه های این بیماری چیست؟

در اغلب موارد تا زمانی که یک پلاک نترکد یا جریان خون بسیار محدود نشود، هیچ‌گونه علایمی بروز نمی‌کند و معمولا نشانه‌ها پس از چندین سال ظاهر می‌شوند و با توجه به این‌که کدام شریان‌ها تحت تأثیر قرار گرفته باشد متغیر ‌هستند.

 ترفندهای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق

 رعایت رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع ‌نشده مانند: «روغن زیتون؛آووکادو، گردو، ماهی‌های چرب، آجیل و دانه‌ها.»

 انجام ورزش و حرکات بدنی به‌ منظور کاهش وزن 

 دوری از مصرف دخانیات و تغییر در سبک زندگی 

 استفاده از داروهای ضد پلاکت با دستور پزشک می‌تواند از تجمع پلاک یا ایجاد لخته‌های خون جلوگیری کند. در موارد شدید آترواسکلروز ممکن است به ‌وسیله‌ روش‌های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای‌پس عروق کرونر درمان شود. 

بیشتر بدانید : با این تست، سن قلبتان را تخمین بزنید

بیشتر بدانید : جوان سازی رگ های خونی با آنتی اکسیدان Q10

بیشتر بدانید : کچلی و موی سفید در جوانی هشدارهایی برای بیماری قلبی!!

بیشتر بدانید : چرا ضربان قلب تند می شود؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com