در حالی که تاریخ تولد شما در شناسنامه از سن تقویمی شما حکایت دارد اما ممکن است این سن تقویمی اندکی با سن بیولوژیکی بدن شما و توانمندی سلولی تان متفاوت باشد.

عادت هایی که شما را جوان نگه می دارد

 اگرچه سن عموما معادل تعداد سال‌هایی در نظر گرفته می‌شود که ما در این دنیا زندگی کرده‌ایم اما افرادی با سن مشابه بیشتر اوقات سیمایی یکسان ندارند و به نظر خیلی متفاوت می‌آیند.

 در حالی که تاریخ تولد شما در شناسنامه از سن تقویمی شما حکایت دارد اما ممکن است این سن تقویمی اندکی با سن بیولوژیکی بدن شما و توانمندی سلولی تان متفاوت باشد. هم اکنون عوامل مختلفی باعث می شوند که سن بیولوژیکی شما متفاوت از سن واقعی تان به نظر برسد. در مقابل شما با رعایت چند راهکار ساده می توانید با این روند مقابله کنید و ظاهر جوان خود را برای مدت ها حفظ خواهید کرد. در ادامه نگاهی به این راهکارها می اندازیم.


برای جوان ماندن آب آشامیدنی کافی بنوشید

آب برای جوان ماندن الزامی است زیرا به خوبی پوست شما را آبرسانی می کند. حداقل باید پنج لیوان آب در روز بنوشید.


برای پیشگیری از چروک بالای لب و دور چشم  نوشیدنی‌ها را با نی ‌ننوشید

نوشیدن یک نوشیدنی تیره‌رنگ با نی می‌تواند از رنگ گرفتن دندان‌هایتان جلوگیری کند اما همان‌طور که تنگ کردن چشم‌ها هنگام نگاه کردن می‌تواند اطراف چشم‌تان چروک ایجاد کند، جمع کردن لب‌ها هم می‌تواند اطراف دهان‌تان چروک‌های زودرس ایجاد کند. برای اجتناب از چین و چروک بطری نوشیدنی را لیوان بریزید و بخورید.


برای پیشگیری از پیری از خوردن زیاد شیرینی دست بکشید

علاقه‌تان به شیرینی، علاوه بر این‌که وزن بیش‌تری به بدن‌تان اضافه می‌کند، ممکن است چهره‌تان را نیز از سن‌تان چند سال پیرتر کند. مولکول‌های قند در بدن به فیبر‌های پروتئین موجود در هر یک از سلول‌های ما می‌چسبند. این فرآیند آسیب‌رسان، که با نام گلیکاسیون شناخته می‌شود، می‌تواند منجر به از دست دادن شفافیت پوست، ایجاد هاله‌ تیره‌رنگ زیر چشم، از بین رفتن تن صدا، پف صورت، افزایش خطوط و چروک‌های عمیق، و از بین رفتن برجستگی‌های چهره شود. اگر می‌خواهید درخشش جوانی‌تان را حفظ کنید، از خیر خوراکی‌های شیرین بگذرید.


برای جوان ماندن پوستتان دور غذاهای بیرون بر را خط بکشید

جوان ماندن، شادی

وقتی خسته از سر کار به خانه برمی گردید، تصمیم می گیرید که یک غذا از بیرون سفارش دهید . گاهی این عادت هر روز شما می شود و اگر پول کفاف دهد، همینطور ادامه هم پیدا می‌کند اما سفارش غذاهای چرب و روغنی ، آن هم هر روز، شما را به سمت پیری هدایت می‌کند.


همه‌ چربی‌ها را از رژیم غذایی‌تان حذف نکنید

بعضی چربی‌ها برای حفظ احساس طراوت و ظاهر جوان ضروری هستند. مثلا اسید چرب امگا۳ که برای قلب مفید است. امگا3 در ماهی‌های چرب (از قبیل سالمون و ماکرال) و بعضی مغزها (از قبیل گردو و بذر کتان) یافت می‌شود و برای حفظ انعطاف‌پذیری و استحکام پوست مفید است، از اینرو از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند، سلامت قلب و مغز را نیز بهبود می‌بخشد. رژیم غذایی‌تان باید شامل حداقل ۲ وعده ماهی در هفته باشد.


برای کاهش روند پیری خواب کافی داشته باشید

کم کردن میزان خواب نه تنها منجر به ایجاد هاله‌ تیره زیر چشم‌ها می‌شودبلکه با عمر کوتاه‌تر هم در ارتباط است. خواب بهینه حدود ۷ ساعت است. در خواب، بدن سم زدایی و خود را ترمیم می کند. علاوه بر این بدن هورمون رشد را وقتی خواب هستید ترشح می کند و این هورمونی کلیدی برای جوانی است.


برای پیشگیری از چین و چروک صورت روی شکم یا پهلو نخوابید

خوابیدن روی شکم یا پهلو و فرو رفتن صورت در بالش می‌تواند باعث ایجاد چروک و تسریع فرآیند پیری شود. بافت‌های پیوندی و کلاژن در پوست‌تان با بالا رفتن سن ضعیف‌تر می‌شود. برای همین وقتی هر شب یک طرف صورت‌تان را روی بالش می‌گذارید، پوست‌تان با همان سرعت که در جوانی داشت، آرام نمی‌شود یا فرورفتگی‌های ناشی از فشار بالش به حالت عادی برنمی‌گردد. خطوطی که ناشی از تماس صورت‌تان با بالش است می تواند همیشگی شود. به پشت بخوابید یا روبالشی ساتن تهیه کنید تا پوست‌تان را صاف و بدون چروک نگه‌دارید.


تمرین ورزشی کافی داشته باشید

نداشتن تمرین ورزشی کافی نیز یکی دیگر از عمده دلایل از دست رفتن جوانی و شادابی پوست است که می توانیم به راحتی آن را تغییر دهیم. شاید گاهی( مثلا یکبار در هفته) ورزش می کنید. شاید در حرف خوب باشد اما اگر هر روز ورزش نکنید ضربه بزرگی به سلامت و زیبایی خود خواهید زد. متاسفانه برای این مورد هیچ جایگیزینی وجود ندارد. ورزش و رژیم غذایی مهمترین عوامل دخیل در زیبایی ظاهری هستند.


بیش‌تر روز را در حالت نشسته سپری نکنید

خطرهای سبک زندگی نشسته به خوبی اثبات شده‌است. آدم‌هایی که بیش‌تر روزشان در صندلی فرو می‌روند، بیش‌تر در معرض خطر بیماری کلیوی، بیماری قلبی عروقی، و سرطان هستند و چاقی مفرط هم که نیاز به ذکر ندارد.


قوز نکنید

ساعت‌ها قوز کردن جلوی صفحه‌کلید در نهایت باعث می‌شود ستون فقرات‌تان به مرور زمان شکلی خمیده و غیرجذاب به خود بگیرد که احتمالا زیان‌آور خواهدبود. ستون فقرات یک انحنای اس ‌مانند دارد که به خوبی تنظیم شده‌است تا ما را استوار نگه‌دارد و از ما حمایت کند. حالت بدن بد یا قوز کردن ستون فقرات را از حالت عادی‌اش منحرف می‌کند و در نتیجه، عضلات، دیسک‌ها، و استخوان‌ها تحت فشار غیرعادی قرار می‌گیرند. این وضعیت معمولا به درد و خستگی مفرط می‌انجامد، و ممکن است انحراف ستون فقرات و تغییر شکل دایمی را در پی داشته‌باشد. برای تمرین حفظ حالت بدن خوب، این مورد را در طول روز بررسی کنید تا گوش، شانه، و پهلو در حالت نشسته باید در یک راستا باشد.


استرس کاری‌تان را کمتر کنید

اگر به نظر می‌رسد فهرست کارهایتان هرگز ذره‌ای کوتاه نمی‌شود، ممکن است استرس ناشی از زندگی آشفته‌تان جسم‌تان را تحلیل ببرد. پژوهش‌های مختلف نشان داده‌است استرس مزمن باعث ترشح رادیکال‌های آزاد می‌شود، مولکول‌های ناپایداری که به سلول‌ها آسیب می‌زنند و مسبب پیر شدن زودهنگام هستند. به جای این‌که سعی کنید همه‌ کارها را هم‌زمان انجام دهید، در هر زمان روی یک وظیفه تمرکز کنید و فقط پس از پایان آن سراغ وظیفه‌ بعدی بروید.


برای جوان ماندن ضد آفتاب مصرف کنید

تقریبا علت شماره‌ ۱ تمام نشانه‌های پیری زودرس در صورت انسان قرار گرفتن در معرض اشعه‌ فرابنفش است. حتی زمانی که هوا ابری یا بارانی است و هر وقت که بیرون می‌روید با ضدآفتاب از پوست‌تان محافظت کنید.


برای جوان نگه داشتن صورت خیلی آرایش نکنید

آرایش خیلی زیاد هم می‌تواند شما را به روش‌هایی که کم‌تر مشهود است، پیر کند. مصرف بیش از حد لوازم آرایشی، به‌ویژه محصولات روغنی، می‌تواند منافذ پوست‌تان را مسدود کند و سبب بروز بیماری شود. به علاوه، مصرف بیش از اندازه‌ محصولات پوستی که رایحه، مواد شیمیایی آزاردهنده، و عوامل الکلی دارند، ممکن است با از بین روغن طبیعی پوست، باعث خشکی آن شوند، که سبب ایجاد خطوط و چروک زودرس در صورت می‌شود.

بیشتر بدانید : راز جوان ماندن جنیفر لوپز چیست؟

بیشتر بدانید : برای جوان ماندن چه چیزهایی بخوریم؟

بیشتر بدانید : ساده ترین راه برای جوان ماندن چیست؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : sinapress.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X