ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای بدن کودکان چیست؟
 تغذیه مناسب برای کودکان اهمیت زیادی دارد و تامین نیاز کودکان به ویتامین نیز بسیار مهم است، در این مطلب چند ویتامین ضروری برای بدن کودکان معرفی می شود

مهم ترین ویتامین ها برای کودکان چیست؟

بهترین مولتی ویتامین ها برای کودکان شما تلاش می کنید به کودکتان انواع میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی بدهید، اما آیا در این میان چیزی جا نیفتاده؟ یک برنامه غذایی کامل کلید سلامت و رشد مناسب کودک است. از همان ابتدا به کودک خود میوه های تازه سبزیجات و غلات کامل را پیشنهاد بدهید. اگر می خواهید مطمئن شوید او هر آنچه را که لازم دارد از برنامه غذایی اش دریافت می کند، این مکمل ها را اضافه کنید تا فضاهای خالی برنامه کودک را بپوشاند. 

بیشتر بدانید : تغذیه مناسب برای کودکان

بیشتر بدانید : تاثیر شگفت انگیز آجیل در رژیم غذایی کودکان

 قطره ویتامین D

کودکان برای جلوگیری از نرمی استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدنشان در برنامه غذایی خود به ویتامین D نیاز داردند. بسیاری از افراد بالغ و کودکان مقدار زیادی ویتامین D را با قرار گرفتن زیر نور آفتاب جذب می کنند، اما متخصصان می گویند با این حال باز هم ممکن است کودکان به اندازه کافی ویتامین جذب نکنند. چند قطره ویتامین D به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی از این ویتامین مهم دریافت می کند.

بیشتر بدانید : معجزه ویتامین D در بدن ، چه زمانی مکمل ویتامین D نیاز دارید؟

ریشه شیرین بیان

شاید لازم نباشد کودکتان هر روز ریشه ی شیرین بیان مصرف کند، اما این مکمل برای زمانی که او از گلو درد، سرفه، یا یک بیماری ویروسی رنج می برد بسیار مفیدی است. ریشه شیرین بیان می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن کودک را سرعت ببخشد تا بدن بتواند عفونت را دفع کند. قبل از استفاده این مکمل با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید، چون ممکن است در برخی موارد با داروهای تجویزی تداخل پیدا کند

بیشتر بدانید : شیرین بیان چه خواصی دارد؟ چقدر شیرین بیان مصرف کنیم؟

روغن ماهی یا روغن بذر کتان

بدن کودک شما قادر نیست اسید چرب های امگا ۳ و امگا ۶ که در روغن ماهی و بذر کتان پیدا می شود تولید کند، اما این موارد برای سیستم ایمنی، آرام کردن التهاب، و ایجاد سلول های سالم بسیار مهم هستند. اگر از خانواده هایی نیستید که به صورت مرتب ماهی استفاده می کنند احتمال اینکه کودکتان کمبود امگا ۳ و امگا ۶ داشته باشد زیاد است. با اضافه کردن بذر کتان خرد شده و ماهی یا مکمل روغن ماهی به برنامه او این کمبود را برطرف کنید.

بیشتر بدانید : فواید امگا 3 برای بدن + خطرات مصرف مکمل های امگا 3

بیشتر بدانید : همه چیز درباره مصرف امگا 3 و تاثیر آن بر سلامت بدن

بیشتر بدانید : اسیدهای چرب امگا 3، امگا 6 و امگا 9 چه تفاوت ها و مزایایی دارند؟


آنزیمهای جویدنی

شاید با استفاده از مکمل های پروبیوتیک بتوانید به راحتی مشکلات هضم کودک خود را برطرف کنید، اما بعضی از کودکان حتی بعد از اضافه شدن پروبیوتیک همچنان از گاز، نفخ، یبوست و اسهال رنج می برند. اگر نگران وضعیت گوارش کودک خود هستید به برنامه غذایی او آنزیم های جویدنی اضافه کنید. این آنزیم ها را می توانید در آناناس و پاپایا پیدا کنید. این مکمل ها تضمین می کنند که کودک می تواند به اندازه کافی مواد مغذی جذب کند. 


GABA ( گاما آمینوبوتیریک اسید)
تغذیه

GABA مخفف نام یک نوع ماده شیمیایی است که به صورت طبیعی در مغز تولید می شود. اگر فرزندتان به صورت طبیعی کمبود این ماده را دارد، ممکن است درگیر بی خوابی، مشکلات خلق و خو و اضطراب باشد. اگر نگران وضعیت خلق و خو، استرس و الگوی خواب فرزند خود هستید با پزشک صحبت کنید تا به برنامه غذایی او GABA اضافه کند. GABA همچنین ممکن است برخی نشانه های مرتبط با بیش فعالی را نیز کاهش دهد.


پودر سبز

مکمل های پودر سبز از کلروفیل در غذاهایی نظیر یونجه سرچمه می گیرد. به سادگی می توانید مقداری از آن را در آبمیوه یا آب آشامیدنی کودک خود اضافه کنید تا مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی وارد برنامه غذایی او شود. همچنین این پودر هر نوشیدنی را تبدیل به سبز روشن می کند که برای کودک جذاب است. 


پروبیوتیک ها

قسمت اعظمی از سلامت کودکتان به عملکرد دستگاه گوارش او بستگی دارد. متاسفانه بسیاری از کودکان با مشکل بیماری های معده و هضم درگیر هستند که می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. مکمل های پروبیوتیک، می توانند باکتری های خوب معده را تقویت کنند و باعث دفع بیماری و ناراحتی معده شوند. این مکمل ها مخصوصا اگر فرزندتان مشکل یبوست، اسهال و دیگر بیماری های معده داشته باشد بسیار مهم هستند.


بیشتر بدانید : غذاهایی مخصوص کودکان بیش فعال

بیشتر بدانید : برای قد بلند شدن کودک و افزایش ترشح هورمون رشد چه کنیم


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: kermany.com