جدای از شهرت شکلات بعنوان یک داروی محرک جنسی و تقویت کننده آنی روحیه  ، در اینجا 7 دلیل بر حق برای مصرف روزانه شکلات را به شما می گوییم

شکلات تلخ خالص ممکن است نجات بخش زندگی شما باشد

عده کمی هستند که برای خوردن شکلات نیاز به دلیلی قانع کننده داشته باشند. طمع و انرژی بخشی فوری  آن کافی است تا آن را به لذتی بدون نیاز به تبلیغ تبدیل کند. (اما آن تنها تقویت کننده خلق و خوی، نیست.)

 

اما اگر همیشه از شکلات استفاده نمی کنید ممکن است برخی از خواص شگفت انگیز آن برای سلامتی را از دست داده باشید که هرگز درباره آنها چیزی نشنیده اید. پرفسول ویل کلاور Will Clower نویسنده کتاب جدید شکلات بخورید، وزن کم کنید Eat Chocolate, Lose Weight می نویسد " در حقیقت در فرهنگهای سالم مصرف شکلات متداول است با اینکه تحقیقات تاکنون چیزی را اثبات نکرده است اما از اثرات سلامتی شکلاتهای غنی از کاکائو می گوید. "به نظر منطقی می رسد که باید هر روز شکلات مصرف کنید مثل یک ویتامین خوشمزه"

 

البته که باید نوع درست آن را مصرف کنید, خریدن آبنبات  از سوپر مارکت را قطع کنید. مصرف محصولاتی که به میزان 70درصد یا بیشتر کاکائو دارند بیشترین میزان فایده شکلات تلخ را به شما می رسانند.

 

 فواید شگفت انگیز شکلات چیست؟

جدای از شهرت شکلات بعنوان یک داروی محرک جنسی و تقویت کننده آنی روحیه  ، در اینجا 7 دلیل بر حق برای مصرف روزانه شکلات را به شما می گوییم:

 

 

1. پوست سالم تر

مطالعات نشان داده که مصرف شکلات غنی از آنتی اکسیدان منجر به نرم و صاف تر، کاهش خشکی و مقاوم تر شدن پوست در برابر آفتاب سوختگی می شود. مقاله ای در ژونال علوم تغذیه اروپا  European Journal of Nutrition نشان داد که مصرف مداوم کاکائو برای 12 هفته خشکی پوست را تا میزان 25 درصد کاهش می دهد این خبر خوشی است برای کسانی که از خشکی پوست رنج می برند.

 

فایده دیگر؟

آفتاب سوختگی کمتر

محققان انگلیسی گروهی از زنان را به دو گروه تقسیم کردند و به مدت 12 هفته به یک گروه شکلات شیری و به گروه دیگر شکلات تلخ دادند و در پایان تحقیق میزان مقاومت در برابر اشعه های UV در گروهی که شکلات تلخ مصرف کرده بودند 2 برابر شده بود در حالیکه در گروه دیگر هیچ تغییری مشاهده نشد. اساساً در پایان مطالعه مشخص شد شکلات تلخ، اشعه UV را که به لحاظ قدرت بر اثر آفتاب سوختگی دو برابر می شود را از بین می برد. کاکائو گردش خون را در مویرگهای کوچک لایه سطحی پوست افزایش می دهد، مویرگ هایی که برای دریافت اکسیژن و مواد مغذی مجهز شدند، پوست شما را در برار از دست دادن آب و سوختگی حفاظت می کنند.

 

 

2. دندانهای سالم تر

شکر موجود در شکلات است که موجب خراب شدن دندانهایتان می شود, اما کاکائو از دندان ها محافظت می کند. پوست یا غلاف کاکائو حاوی ترکیبات آنتی باکتریالی است که از شکل گیری پلاک و بایوفیلم ها (دسته ای از  میکروارگانیسمها که به یکدیگر چسبیده و لایه ای را روی دندان ایجاد می کنند) که باعث ایجاد حفره در دندان و ورود باکتریها به دندان می شود جلوگیری می کند. در واقع در مطالعه ای بر روی کودکان هندی که به مدت 4 روز مسواک نزده بودند، نشان داد که یکبار شستشو با دهانشویه حاوی کاکائو میزان پلاک دندانهای آنها را تا 50 درصد کاهش داده و 21 درصد از باکتریهای دهان آنها را از بین برد. 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 4 غذای مفید برای سلامت دهان و دندان

 

 

3. کاهش اشتها و وزن

کاکائو غنی از فیبر و پروتئین است، یک تخته شکلات تلخ با سایز استاندارد، 4 گرم فیبر و 8 تا 9 گرم پروتئین دارد و یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو 4 گرم فیبر و 1 گرم پروتئین دارد. اما حقیقت جالب دیگری نیز درباره شکلات وجود دارد: محققان هلندی دریافتند که  تنها با بوئیدن شکلات تلخ 85 درصد اشتهای افراد به نصف کاهش می یابد. آنها دریافتند که بوئیدن شکلات تلخ سبب ترشح هورمون ضد گرسنگی(گرلین) شده و اثر آن تا یک ساعت باقی می ماند. 

 

 

4. قلبی سالم تر

شکلات به دلیل اینکه حاوی کره کاکائو که یک نوع چربی اشباع شده است همیشه مورد اتهام بوده اما مشخص شده که مانند سایر چربی های اشباع شده مثل روغن نارگیل (برخی متخصصین تغذیه عقیده دارند که روغن نارگیل، سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و بنابراین، از وزن افرادی که از این روغن استفاده می‌کنند کاسته می‌گردد. برخی پژوهش‌ها هم نشان داده‌اند که مصرف روغن نارگیل، خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم‌ها کاهش می‌دهد. با وجود این، برخی از پژوهشگران باور دارند که روغن نارگیل در هر حال، نوعی چربی اشباع شده است و حتی مصرف مقدار کمی از آن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد)، کره کاکائو نیز می تواند برای شما مفید باشد. یک سوم چربی موجود در کره کاکائو اسید استئاریک(اسید چرب اشباع شده) است که در کبد تبدیل به اسید های چرب اشباع نشده سالم به نام اسید اولئیک می شود. اسید اولئیک در واقع سطح کلسترول بد خون یا LDL را کاهش و سطح کلسترول خوب یعنی HDL را افزایش می دهد. همچنین زنجیره های چندگانه ضد التهاب در کاکائو در مبارزه با التهاب مزمن عروق کمک کننده است و باعث افزایش انعطاف در عروق خونی و در نتیجه کاهش فشار خون شده و مانع چسبیدن پلاکتها به یکدیگر و دیواره رگها می گردد که همه اینها از عوامل ابتلا به بیماری قلبی می باشند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 6 راه تشخیص بیماری‌های قلبی

 

 

5. تمرکز بیشتر 

مطالعات تصویربرداری فرکانس تشدید مغناطیس مغز نشان داده اند که شکلات ورود خون به مغز را افزایش می دهد که این می تواند باعث بهبود تمرکز شما شود. مصرف مقدار اندکی از فلاونولهای کاکائو به مدت 5روز جریان خون به مغز را بهبود بخشیده و باعث بهبود عمکرد در بزرگسالانی که به تمرکز بیشتری برای فعالیت مغزی خود نیاز دارند، می شود.

 

 

4. اضطراب کمتر

اضطراب باعث تولید کورتیزول در بدن می شود که جنبه منفی آن موجب تجمع چربی در ناحیه شکم یا رگها شده و این چربی انباشته شده در اندامها می تواند باعث افسردگی همراه با بیماریهای قلبی و سکته شود. تحقیق دیگری که در سال 2009 انجام شد نشان داد افرادیکه به مدت 2 هفته هر روز مقدار 40 گرم ( در حدود یک اونس) شکلات مصرف کردند سطح کورتیزول بدن آنها نسبت به ابتدای آزمایش و قبل از مصرف شکلات کاهش پیدا کرد. پس از یک دوره 30 روزه افرادیکه روزانه کاکائو مصرف کردند میزان اضطراب آنها 10 درصد کاهش داشته و به نسبت ابتدای تحقیق اظهار داشتند که به میزان 10 درصد آرامش بیشتری دارند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اضطراب چیست؟

 

 

5. ورزش موثرتر 

افزایش سطح انرژی پیش از ورزش، قدرت داشتن در حین انجام تمرینهای سخت و کاهش دردهای پس از ورزش, شکلات می تواند به هر سه این موارد کمک کند. ترکیبات(catechins و epicatechins) موجود در کاکائو، دونوع آنتی اکسیدان هستند که جذب مواد مغذی توسط ماهیچه را افزایش داده و انرژی تولید می کنند که می تواند شما را پرانرژی و آماده ورزش کرده و انرژی مورد نیاز در حین تمرین های ورزشی را نیز تامین کند. در یک مطالعه مشخص گردید که این آنتی اکسیدانها پس از دو هفته مصرف کاکائو توسط موجودات آزمایشگاهی موجب افزایش مقاومت در برابر خستگی می شود. همچنین ترکیبات شیمیایی ضد التهاب موجود در کاکائو می تواند در مقایسه با نوشیدنی های کربوهیدراتی یا انواع دیگر نوشیدنیهای ترمیم کننده ماهیچه ها میزان درد پس از ورزش را تا 5 برابر کاهش دهد .

اگر می خواهید بیشتر بدانید : وعده‌های غذایی پیش از ورزش

 

بهترین روش برای بهره بردن از آن:  پس از ورزش چند قطعه شکلات تلخ به اندازه انگشت شصت را روی زبان قرار داده تا آب شوند.

 

دکتر کلاور می نویسد:رمز بهره بیشتر از این فواید استفاده مداوم است.  او مصرف 40 گرم شکلات تلخ به مدت حداقل هشت هفته را توصیه می کند میزان مصرف هر روز باید به قسمتهای 5 گرمی ( اندازه مفصل انتهایی انگشت شصت) تقسیم شود. هر تکه را روی زبان قرارداده به آرامی آب کنید.

اگر شکلات تلخ دوست ندارید می توانید به همان میزان پودر ( کاکائو طبیعی non-Dutched) یا دانه کاکائو که مثل چیپس شکلات بدون شکر است را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. 5 گرم پودر کاکائو تقریباً معادل یک قاشق چایخوری است.

 

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

 

 

 
 

X