زنجیر بیماری ها با انجیر
انجیر دارای خواص متعددی می باشد مانند تقویت موها،ایمن سازی بدن و...

خواص شگفت انگیز انجیر

کالری انجیر بالا است. هر 100 گرم آن 220 کالری انرژی دارد؛ بنابراین مصرف مقدار کمی از آن هم می‌تواند نیاز بدن به کالری را تأمین کند. اگر در حال محاسبه کالری و کاهش یا افزایش وزن هستید، حواس‌تان به این ماجرا باشد.

پیشگیری از افت قند

شیرینی مطلوب و طبیعی انجیر از افت قند خون جلوگیری می‌کند؛ بنابراین میان‌وعده یا عصرانه خوبی همراه با یک فنجان چای، قهوه یا شیر است. البته اگر مبتلا به دیابت نوع دوم هستید- دیابت ناشی از اضافه وزن - از مصرف انجیر خودداری کنید؛ چون شاخص گِلایسمیک آن بالاست. مصرف یک تا دو عدد انجیر خشک پیش از مصرف صبحانه به عملکرد بهتر معده کمک می‌کند.

درمان یبوست

یبوست، یکی از مشکلات شایع در افرادی است که تحرک بدنی کمی دارند؛ مانند کارمندان، سالمندان یا افرادی که به هر دلیل برای مدتی نباید زیاد حرکت کنند. انجیر فیبر بالایی دارد؛ بنابراین مصرف آن باعث برطرف شدن یبوست می‌شود.

ایمن سازی بدن

سیستم ایمنی بدن برای آنکه همیشه فعال و سرحال باشد، نیاز به مواد معدنی و ویتامین‌ها دارد. انجیر، یکی از همین منابع است، به این دلیل که سرشار از ویتامین (B1)‌، (B2)، (A)، منگنز، پتاسیم، منیزیم، آهن، فسفر و مس است. میزان مناسب پتاسیم این میوه به بهبود عملکرد پمپ سدیم- پتاسیم سلول‌ها کمک می‌کند. این مسأله برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، بسیار مهم بوده و باعث کنترل میزان فشار خون می‌شود.

کاهش خطر بروز برخی مشکلات

به هم خوردن میزان استروژن بدن و افزایش بیش از اندازه آن، می‌تواند باعث تشدید عوارض یائسگی، افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه‌، تخمدان‌، افزایش وزن و تغییرات خلق‌‌و‌‌خو شود. مصرف روزانه پنج عدد انجیر خشک می‌تواند خطر ابتلا به این مشکلات را کاهش دهد.

تقویت موها

انجیر حاوی کلسیم است. علاوه بر این حاوی ویتامین‌های خانواده (B) است؛ بنابراین مصرف آن به حفظ سلامت موها کمک می‌کند. نوشیدن آب انجیر یا مصرف انجیر می‌تواند به حفظ سلامت موها و ناخن کمک کند.

بیشتر بدانید : انجیر قوای جنسی را افزایش می دهد

بیشتر بدانید : زیاده روی در مصرف انجیل و عوارض آن

بیشتر بدانید : برای کمک به سلامت گوارش‌تان شیر انجیر بخورید

بیشتر بدانید : خواص انجیر خشک بیشتر است یا انجیر تازه؟

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:هفته نامه آتیه نو