ورزش کردن مسئله ای است که همیشه توصیه می شود، اما تغذیه مناسب قبل و بعد از ورزش نیز امری است که نباید فراموش شود، در این مطلب چند خوراکی مناسب برای قبل از ورزش معرفی می شود

5 ماده غذایی مناسب برای قبل از ورزش

مصرف مواد غذایی مناسب قبل از پرداختن به فعالیت‌های ورزشی برای افراد فعال و ورزشکار یک نکته مهم است، اما دانستن این‌که چه مواد غذایی‌ای را نباید قبل از ورزش مصرف کرد هم به همان اندازه برای داشتن یک تمرین ورزشی عالی کلیدی است.موارد زیر، مواد غذایی‌ای هستند که هرگز نباید قبل از تمرینات ورزشی مصرف شوند:

بیشتر بدانید : قبل و بعد از تمرینات ورزشی چه بخوریم؟

بیشتر بدانید : قبل و بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

نوشیدنی‌های کربناته

نوشیدنی‌های کربناته در عین حال که عاری از مواد مغذی مفید هستند، معمولا محتوای قند بالایی نیز دارند. بنابراین جای تعجب نیست که این نوشیدنی‌ها یک انتخاب نامناسب برای مصرف قبل از پرداختن به تمرینات ورزشی هستند.قند بالا و کربناته بودن نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند باعث احساس نفخ، افت انرژی، درد معده و حالت تهوع در حین تمرین شود.

سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل‌کلم از سبزیجات مهمی هستند که باید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید، با این حال این سبزیجات گزینه مناسبی برای مصرف قبل از تمرینات ورزشی نیستند. دلیلش این است که این سبزیجات سرشار از ترکیبی به نام رافینوز هستند که یک کربوهیدرات غیرقابل هضم است و می‌تواند باعث ایجاد نفخ شکم و گاز بیش از حد شود.

بیشتر بدانید : سلامت قلب را با مصرف سبزیجات چلیپایی تضمین کنید

بیشتر بدانید : کلم بروکلی سفید بهتر است یا سبز؟

غذاهای پرادویه

غذای پرادویه می‌توانند دیرهضمی، سوزش معده و رفلاکس را به همراه داشته باشند و با ایجاد درد معده شما را وادار به ترک زودهنگام تمرینات ورزشی کنند یا برتوانایی شما در انجام تمرینات تاثیر بگذارند.

بیشتر بدانید : خواص ادویه های پرمصرف در غذاهای ایرانی را بدانید

مواد غذایی دارای فیبر بالا

به طور کلی، غذاهای سرشار از فیبر مانند نان سبوس‌دار، ماکارونی سبوس‌دار و جو دوسر برای سلامت مفید هستند و می‌توانند عملکرد سیستم گوارش را تنظیم کرده و به شما کمک کنند به مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید با این حال، این نوع مواد غذایی برای مصرف قبل از تمرینات ورزشی مناسب نیستند زیرا هضم طولانی آنها به ایجاد اختلالات گوارشی مانند نفخ، حالت تهوع، گاز و درد معده منجر می‌شود و شما را از ادامه تمریناتبازمی‌دارد.

چربی‌های سالم

درست مثل مواد غذایی دارای فیبر، چربی‌های سالم مانند آجیل، ماهی سالمون، آووکادو و لبنیات نیز هضم طولانی‌تری دارند و مدت بیشتری در بدن باقی می‌مانند. هدف از تغذیه قبل از تمرین آماده شدن بدن برای ورزش است و برای این منظور، غذا باید هضم‌شده و آماده استفاده از آن به عنوان سوخت باشد. اگر می‌خواهید قبل از تمرین چربی مصرف کنید، حتما یک تا دو ساعت قبل از ورزش این کار را انجام دهید.

بیشتر بدانید : بخور نخورهای قبل و بعد از ورزش

بیشتر بدانید : قبل از ورزش چه بخوریم؟ بهترین میان وعده قبل از تمرین

بیشتر بدانید : تاثیر صبحانه قبل از ورزش برای کاهش وزن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

 
 

 
X