همیشه سعی می کنم غذاهای سالم بخورم و از خوردن غذاهای نا سالم که ارزش غذایی ندارند خودداری می کنم. اما همین کارم باعث می شود که بیشتر به خوردن این غذاها میل پیدا کنم...چه کنم؟؟
 
سوال از خانم مارتیکا هینر
سئوال: من همیشه سعی می کنم که غذاهای سالم بخورم و از خوردن غذاهای ناسالم و فست فودی خودداری می کنم. اما هر چقدر بیشتر سعی می کنم از خوردن این نوع غذاها خودداری کنم، بیشتر به آنها تمایل پیدا می کنم.
پاسخ: معمولا کسانی که می خواهند رژیم بگیرند سعی می کنند غذاهای سالم را در برنامه غذایی شان بگنجانند.فکر خوبی است،‌اما ایده جدیدی نیست. اصولا،اگر تصمیم گرفته اید که بیشتر از غذاهای سالم و مقوی استفاده کنید، باید بتوانید این برنامه را به مدت طولانی در زندگی تان اجرا کنید، نه فقط برای مدتی کوتاه؛ رژیم غذاهای سالم شامل مواد غذایی طبیعی می شوند مانند: میوه ها، سبزیجات، حبوبات، سبزیجات ریشه ای ، گوشت کم نمک، مرغ و ماهی. پس یک شام سالم می تواند شامل سالاد بهمراه سیب زمینی ، مارچوبه و مقداری روغن گردو باشد. ( به جای اینکه سس چرب روی سالادتان بریزید از این روغن مقوی و سالم استفاده کنید) گوشت کبابی ، جوجه کبابی بدون پوست، کلم بروکلی بخارپز و سیب زمینی شیرین هم یکی از نمونه غذاهای سالم برای شام شما می باشد. البته فراموش نکنید بعد از خوردن غذاهای سالم از نوشابه و یا نوشابه های الکی استفاده نکنید؛ آب بهترین نوشیدنی برای شما است. 
نحوه استفاده و خوردن از غذاهای سالم بستگی به شرایط بدنی افراد دارد، اما معمولا، استفاده از آرد سفید یا نان سفید و پاستا توصیه نمی شود. مصرف الکل باید تا حد امکان کاهش یابد، شکر تصفیه شده نیز باید به مقدار کم استفاده شود ( همچنین نوشیدنی های شیرین). برخی از کارشناسان مصرف پودرهای پروتئین را توصیه می کنند، اما حتی اگر این موارد درست باشد، باید این مقدار زیر نظر متخصص و پزشک مصرف شود.
اگر بدن شما به اندازه کافی انرژی نداشت، احتمالا شما بیشتر به خوردن غذاهای فست فودی و با ارزش کم غذایی تمایل پیدا می کنید.
سالم غذا خوردن بهترین رژیم غذایی است ( اگر چه هنوز ثابت نشده که آیا لازم است مکمل های پروتئینی در کنار این رژیم غذایی مصرف شود یا خیر.) اغلب افراد می توانند با استفاده از این برنامه غذایی به وزن دلخواه شان برسند. به خاطر اینکه وقتی شما نان، پاستا، غذاهای شیرین، غذاهای سرخ کرده مانند سیب زمینی ، غذاهایی با چری اشباع شده مانند گوشت و پنیررا از برنامه غذایی خود حذف می کنید، کالری روزانه کمتری دریافت می کنید. در کنار آن وقتی شما بیشتر میوه و سبزی و حبوبات و گوشت کم سود مصرف می کنید، احساس سیری می کنید، و زمانیکه احساس گرسنگی می کنید به اندازه کافی و مورد نیازتان غذا می خورید.

پس چرا شما میل به خوردن غذاهای فست فودی دارید؟
یکی از دلایلی که باعث می شود شما به خوردن این غذاها میل شدید داشته باشید این است که ممکن است شما به اندازه کافی کالری دریافت نمی کنید. اگر شما واقعا سالم غذا بخورید، خیلی راحت تر از آن که فکرش را بکنید می توانید کالری کمتری مصرف کنید. ممکن است در این روش غذا خوردن پروتئین ها حجیم و زیاد باشند، اما انرژی غذایی و کالری ها کم هستند. شما می توانید مقدار زیادی سبزی و میوه مصرف کنید و سیر شوید. اگر بدن شما انرژی لازم را نداشت، طبیعی است که به خوردن این گونه غذاها تمایل پیدا کند. البته می توانید گاهی اوقات از این نوع غذاها به مقدار کم استفاده کنید،‌پس دیگر شما چشم تان گرسنه نیست و به خودتان اجازه می دهید که هر از چندگاهی دلی از عزا درآورید!  
شاید شما قربانی نظریه " من هر چیزی را که نمی توانم داشته باشم ، می خواهم!"‌هستید. هر چه شما بیشتر آنچه را که می خواهید انکار کنید، بیشتر به آن فکر می کنید و راحت تر در مقابل آن تسلیم می شوید.شاید به جایی برسید که دیگر قوانین را زیر پا بگذارید و حد و مرزها را بشکنید، و تا تکه ای پیتزا مشاهده کردید بسرعت در مقابل آن به زانو درآیید!

راه حل چیست؟
دو گزینه برای حل کردن این مشکل وجود دارد. یکی این است که از ایده آل بودن و دنباله روی کردن از زندگی مدرن خودداری کنید.اگر 80 تا 90 درصد رژیم غذایی شما درست و سالم است،باز هم مایلید که این کار را به شکل مناسبی انجام دهید. اما اگر زمانی متوجه شوید که 80 درصد رژیم غذایی تان نادرست است، دلسرد می شوید. پس ، گاهی اوقات به خودتان استراحت دهید. 
برخی از افراد هم از قانون همه یا هیچ استفاده می کنند. بسیاری از کتاب هایی که در زمینه رژیم و تغذیه نوشته شده اند پیشنهاد می کنند که بر این اساس برنامه غذایی خود را تنظیم کنید.ممکن است برخی افراد از خوردن یک تکه نان سفید پرهیز کنند و آن را غذایی ناسالم بخوانند در حالی که ممکن است آن یک تکه نان 70 کالری داشته باشد، اما براحتی به یک رستوران ایتالیایی می روند و هر چه در ظرف شان است را قورت می دهند. اگر شما از قانون همه یا هیچ استفاده می کنید مقاله را تا آخر دنبال کنید. 
به یاد داشته باشید که تمام غذاها را ناسالم تلقی نکنید و آنها را در لیست سیاه تان قرار ندهید، در حقیقت، ذهن تان را به خودداری از خوردن این گونه غذاها ترغیب نکنید. تحقیقات نشان داده که کسانی که همیشه در مقابل غذاها مقاومت می کنند، و کشش درونی خود را در مقابل غذاها نادیده می گیرند بیشتر به این غذاها فکر می کنند. اگر در این زمینه زیادی سخت گیر باشید احتمال تسلیم شدن شما در مقابل شان بیشتر است. 

از غذاهای سالم و خوب قدردانی کنید
یک رویکرد دیگر می گوید، اگر شما غذاهای مشخص و برنامه غذایی منظمی داشته باشید احتمال موفقیت تان بیشتر است. آهسته غذا خوردن یکی از این رویکردهاست. روی آنچه می خورید تمرکز کنید،‌ نه روی چیزهایی که نباید بخورید!
ممکن است تعدادی از غذاهای سالم را در ذهن تان مجسم کرده اید. آیا در این تصویر ذهنی تان میوه و یا سبزی خاص و مورد علاقه تان را هم لحاظ کرده اید که به هنگام غذا خوردن تشویق شده و اشتهایتان تحریک شود؟ (آب میوه،‌گلابی شیرین یا هویج تردو آبدار؟) سعی کنید میوه هایی را بیشتر دوست دارید در وعده های خود مصرف کنید.
آنچه که باعث می شود غذاهای ناسالم و فست فودی برای شما اشتها برانگیز و خوشمزه تلقی شوند این است که آنها مزه ای شیرین و یا شور و نمکی دارند. انسان ها به این گونه غذاها تمایل بیشتری دارند. اما شما قادرید که غذاهای سالم و مورد علاقه خود را جایگزین غذاهای ناسالم کنید.

ممکن است یک نوع غذا دیگران را تحریک کند اما شما میلی به خوردن آن نداشته باشید:
اگر شما نسبت به غذایی آلرژی داشته باشید یا عس العمل خاصی نسبت به آن  نشان دهید احتمالا برای همیشه دست از خوردن آن غذا می کشید. البته این مسئله به معنی این نیست که شما در مقابل آن مقاومت نشان می دهید، بلکه دیگر میلی به خوردن آن ندارید. افرادی که نسبت به انواع خاصی از غذاها آلرژی دارند و یا از خوردن آن مریض می شوند دیگر مشکل خودداری و مقاومت در برابر آن غذاها را مانند دیگران نخواهند داشت.
اگر شما جنبه های درست و خوب سالم غذا خوردن را کشف کنید و یاد بگیرید که چگونه باید غذا بخورید تا سالم بمانید ازخوردن یک آب میوه تازه با سالاد یا تارت بیشتر از کسی که در حال خوردن یک چیزبرگر است لذت خواهید برد. برچسب مواد افزودنی و عناوین دیگر غذاهایی که چربی اشباع شده دارند را مشاهده کنید. به کلاس های گیاه خواری  بروید. سبزی ها و میوه ها جدید را امتحان کنید و از خوردن آنها لذت ببرید.
 
 
تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
اختصاصی سیمرغ