پیروزی تکنولوژی
تیم آلمان که گفته می‌شود، علمی‌ ترین تیم حاضر در جام جهانی بود توانست قهرمان این جام شود؛ اتفاقی که شاید بتواند اهمیت استفاده از تکنولوژی و علم روز را به جهانیان ثابت کند.
سایت تکنولوژری ورزش(sporttechie) نوشت: با به اتمام رسیدن جام جهانی و قهرمانی آلمان، تحلیل‌های زیادی درباره دو تیم حاضر در فینال انجام شد و فاکتورهای مختلفی که در عملکرد این دو تیم تأثیرگذار بودند، بررسی شدند. آلمان با بازی مؤثر و قدرتی خود توانست قهرمان این جام شود. آرژانتین نیز به خط دفاعی و بازیکن حرفه‌ای خود "لیونل مسی" متکی بود.

تیم آلمان بیشتر از هر تیم دیگری در این جام از تکنولوژی روز استفاده کرد تا عملکرد بهتری داشته باشد. برای مثال از آن جایی که آلمان از هیچ‌کدام از هتل‌های برزیل راضی نبود، برای تیم خود کمپ جداگانه‌ای طراحی کرد و ساخت تا بتواند شرایط بهتری را برای بازیکنان فراهم کند. بعد از پایان بازیها این مکان به یک محل استراحت برای بازیکنان جوان فوتبال تبدیل خواهد شد.

"اولیور بیرهوف"، مدیر تیم آلمان می‌گوید: ما در تجربه خود در جام جهانی 2010 متوجه شدیم که فاصله کم بین استادیوم‌های تمرین، ستاد مرکزی تیم و مرکز رسانه‌ای بسیار مهم است. با کمک تجهیزاتی که از آلمان به برزیل برده شده بود، در این کمپ دسترسی به اینترنت وجود داشت. در کمپ آلمان 65 واحد برای استقرار و یک ساختمان مرکزی وجود داشت. محیط کمپ آرام و به دور از تنش بود. در این کمپ، محلی برای تمرین بازیکنان و مرکزی برای بالا بردن آمادگی جسمانی آن‌ها در اختیار بازیکنان بود.

کمپ تیم آلمان 45 دقیقه با فرودگاه فاصله داشت و جایگاه آن طوری بود که با مکان‌های مسابقات آلمان کمترین فاصله را داشت. استفاده از تکنولوژی Micoach آدیداس نیز نقش به‌سزایی در بررسی تلاش بازیکنان و میزان تمرینات آن‌ها ایفا می‌کرد. این تکنولوژی امکان اندازه‌گیری ضربان قلب، سرعت، شتاب و قدرت بازیکنان را می‌دهد. خود بازیکنان نیز با کمک نرم‌افزارهای موجود بر روی Ipadهای خود می‌توانستند آنالیزهای مربوط به خود را مشاهده کنند. یکی از فاکتورهای مهمی که توسط Micoach بررسی شد، قدرت بود که نقش اساسی در عملکرد بازیکنان آلمان داشت. استفاده از این تکنولوژی میزان آمادگی بازیکنان و زمان نیاز آن‌ها به استراحت را نشان می‌دهد.

به غیر از Micoach، تیم آلمان از تکنولوژی SAP نیز برخوردار بود، این تکنولوژی که توسط خود آلمانی‌ها طراحی شده است از اطلاعات و داده‌های زیادی استفاده می‌کند و به مربیان آلمانی کمک می‌کند که بهترین تصمیم‌ها را برای انتخاب تاکتیک مناسب بگیرند و فضای مناسبی را برای مدیریت تیم فراهم کنند. بیرهوف درباره‌ی SAP می‌گوید: این برنامه می‌تواند در 10 دقیقه از 10 بازیکن با 3 توپ بیش از 7 میلیون نکته بیرون بکشد و این اطلاعات را در اختیار ما قرار دهد. این تکنولوژی بسیار شبیه به سیستم Sport VU در مسابقات NBA است. البته این بستگی به خود مربیان دارد که چگونه این اطلاعات را تفسیر و استفاده کنند. به نظر می‌رسد مربیان آلمانی در این کار بسیار موفق هستند.

تیم آلمان از تمام این تکنولوژی‌ها و علوم استفاده کرد تا به پیروزی برسد. این در حالی است که تیم آرژانتین برای مدیریت تاکتیک‌های خود چندان علمی عمل نکرده است. البته گفته می‌شد که هیچ تکنولوژی نمی‌تواند با لیونل مسی مقابله کند. با این حال ما شاهد تقابل تکنولوژی و استعداد بودیم. شاید وقت آن رسیده است که دست‌اندرکاران فوتبال جهان بیشتر به سمت علمی شدن پیش بروند.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir


مطالب پیشنهادی :
آمارهایی خواندنی از جام جهانی 2014
نامزد و همسران بازیکنان آلمان + تصاویر
پسر پیکه و شکیرا در اختتامیه جام جهانی 2014 + تصاویر
جنجال جدید فوتبالیست سیگاری + تصاویر
بازیکن آینده دار ایرانی به رئال مادرید پیوست + عکس