بازیکنان ایران
استاد دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می‌گوید میزان آمار دوندگی بازیکنان فوتبال در ایران به خاطر ضعف بدنسازی با میزان دوندگی فوتبالیست‌ های زن قابل مقایسه است.
دکتر فرشید طهماسبی اظهار کرد: در فوتبال ایران متاسفانه بحث متخصص علم تمرین یا بدنسازی به صورت علمی مطرح نیست و تجربه حرف اول را می‌زند. به همین دلیل بازیکنان ما از لحاظ بدنی چه در مسابقات لیگ و چه در تیم ملی بسیار ضعیف هستند.

وی افزود: در حال حاضر میانگین دوندگی بازیکنان ما برابر دوندگی فوتبال زنان در دنیا است، زیرا تقریبا 25 درصد از سطح استانداردهای جهانی عقب هستیم. اگر در سطح دنیا میانگین دوندگی بازیکنان 12 کیلومتر در لیگ‌های معتبر دنیا باشد این میانگین برای بازیکنان ما هشت کیلومتر است و این واقعا برای فوتبال ما فاجعه است. این ضعف نشان از جدی نگرفتن بدنسازی به صورت علمی از سوی مربیان تیم‌های باشگاهی و بالطبع تیم ملی است. ضمن این که آمار مالکیت توپ در ایران بسیار پایین است. هر چند که در رقابت‌های جام جهانی 2014 برزیل، کی‌روش بر روی آمادگی جسمانی بازیکنان کار زیادی انجام داده بود، اما در بازی سوم برابر بوسنی و هرزگوین ما دیدیم به خاطر ضعف بدنی بازیکنان ما دیگر توان دویدن در 90 دقیقه‌ را نداشتند.

طهماسبی در ادامه تاکید کرد: اگر کارلوس کی‌روش قصد ماندن در ایران را دارد برای ارتقای فوتبال ایران باید از مشاوران علمی در کنار خود بهره بگیرد. تا زمانی که در فوتبال شاخص‌های علمی را دنبال نکنیم در تمام ابعاد دچار ضعف خواهیم بود. فوتبال ما در حال حاضر فقط به خاطر ضعف بدنی نیست که بازیکنان قادر به ارتقای میانگین دوندگی خود نیستند، بلکه در سایر فاکتورها نیز این ضعف مشاهده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید کی‌روش چقدر توانسته میزان دوندگی بازیکنان را به استانداردهای جهانی نزدیک کند، خاطر نشان کرد: از نظر آمادگی جسمانی و انسجام تیمی عملکرد بسیار موفقی داشت، اما این که بخواهیم خود را فریب دهیم و بگوییم که به استانداردهای جهانی نزدیک شده‌ایم ادعای درست نیست. به نظر می‌رسد تیم ملی جای آزمایش کردن بازیکنان برای ارتقای میزان دوندگی نیست، بلکه این مساله باید در لیگ برتر توسط مربیان کار شود تا بتوانیم در آینده‌ای نه چندان دور این میزان دوندگی را کم‌کم از هشت کیلومتر به 10 و شاید به 12 کیلومتر افزایش دهیم.

این استاد دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تاکید کرد: تعداد پاس‌های صحیح و سایر تکنیک‌ها و تاکتیک‌های فوتبال نیز حائز اهمیت است. ما هنوز در تعداد پاس های درست نیز دچار مشکل هستیم و تا زمانی که خطاهای خود را به حداقل نرسانیم نمی‌توانیم فقط با بسنده کردن به فاکتور بدنسازی میانگین دوندگی را افزایش دهیم.

وی در پایان گفت: اگر به دنبال آن هستیم که تیم ملی خوب و هدفمندی را در آینده داشته باشیم باید روی تیم‌های پایه و لیگ به صورت علمی کار کنیم.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir


مطالب پیشنهادی :
پیروزی تکنولوژی بر استعداد!
تیپ علی دایی در ترکیه + تصاویر
تعطیلات زوج خوش عکس در مادرید + تصاویر
دختر جنجالی بکام + تصاویر
شغل جدید مهاجم آلمان بعد از جام جهانی + عکس