رفع مشکلات ورزش کردن
عرق کردن، بوی بد کفش‌ها و مشکلات پوستی از جمله مشکلات متداول ورزشکاران هستند که می‌توان با راهکارهای مختلف تا حدودی از این مشکلات جلوگیری کرد.

ورزش کردن مداوم مشکلاتی ایجاد می‌کند که عبارتند از:

1- بوی بد لباس

لباس‌های ورزشی حتی بعد از شسته شدن نیز بوی بد می‌دهند: لباس‌های ورزشی که از مواد در تولید آن‌ها استفاده شده ممکن است که راحت باشند اما بعد از چند بار پوشیده شدن حتی با وجود شسته شدن نیز بوی بدی به خود می‌گیرند.

راه حلی برای جلوگیری از بو گرفتن لباس این است که بگذارید لباس‌ها خشک شوند و سپس‌ آن‌ها را بشویید. قرار دادن لباس برای نیم ساعت در سرکه سفید و آب می‌تواند باکتری‌های لباس‌ها را از بین ببرد. تصور نکنید که استفاده بیش از حد از مواد شوینده می‌تواند کمک کند. سعی کنید از نرم کننده نیز استفاده نکنید.

2- بوی عرق بدن

عرق بد بو از ترکیب اسیدهای چرب با تستسترون ایجاد می‌شود. می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا داروهایی برای شما تجویز کنند که باکتری‌ها در بدن رشد نکنند و بوی بدی ایجاد نشود.

3- ایجاد آکنه

گاهی اوقات متوجه می‌شوید که در ناحیه کمر، شانه‌ها و باسن آکنه ایجاد می‌شود. این آکنه‌ها فولیسکولیت نامیده می‌شوند و به دلیل تورم و حساسیت ایجاد می‌شوند. لباس‌هایی که در آن‌ها عرق کرده‌اید ممکن است باعث این حساسیت شوند. بر روی لوازم ورزش نیز باکتری وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد آکنه شود. سعی کنید بعد از ورزش لباس‌هایی که در آن‌ها عرق کرده‌اید را دربیاورید. سریع بعد از ورزش دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید. از شوینده بدن هم استفاده کنید.

4- خشکی دهان

ورزش باعث کاهش رطوبت بدن می‌شود که در نتیجه بزاق دهان کمتر می‌شود و احساس خشکی در دهان ایجاد می‌شود. هنگامی که دهان خشک می‌شود تنفس نیز سخت‌تر می‌شود. اغلب ورزشکاران برای تامین رطوبت بدن از نوشیدنی‌های قنددار استفاده می‌کنند. نوشیدن این مواد کار را سخت می‌کند زیرا باکتری‌ها به قند علاقه دارند و این کار باعث افزایش باکتری‌ها می‌شود.

ورزشکاران بهتر است رطوبت بدن را با آب یا نوشیدنی‌های بدون قند تامین کنند. شستن دندان‌ها و استفاده از نخ دندان می‌تواند به ورزشکاران کمک کند.

5- مشکلات دندان

مشکلات مربوط به دندان باعث ایجاد مشکل در تنفس می‌شود. بسیاری از ورزشکاران به هنگام ورزش دندان‌ها را به هم قفل می‌کنند. این مسئله باعث ایجاد درد در گردن و فک می‌شود و سردرد و دندان‌درد ایجاد می‌کند. هنگامی که ورزش می‌کنید مراقب باشید که دندان‌ها را به هم فشار ندهید. استفاده از محافظ دندان نیز می‌تواند کمک کند.

6- لکه‌های سفید بر روی پوست

این اتفاق در تابستان بیشتر می‌افتد. لکه‌های سفید بر روی پوست چرب و عرق کرده در ناحیه سینه، کمر و شانه‌ها ایجاد می‌شود. می‌توانید برای حل این مشکل به پزشک مراجعه کنید. ممکن است چند ماه طول بکشد تا دوباره پوست، رنگ خود را بازیابد. قبل از اینکه از لوازم ورزشی باشگاه‌ها استفاده کنید سعی کنید آن‌ها را تمیز کنید.

7- کبود شدن ناخن پا

ورزشکارانی که ورزش‌های استقامتی انجام می‌دهند مثلا زیاد می‌دوند یا دوچرخه‌سواری می‌کنند ممکن است ناخن پایشان داخل گوشت برود و کبود شود. ماه‌ها طول می‌کشد که ناخن از گوشت بیرون بیاید. برای اینکه این مشکل ایجاد نشود باید مطمئن شوید که ناخن شما جای کافی در کفش دارد. هرگز با پای برهنه در رختکن راه نروید.

8- عرق کردن بیش از حد

افرادی که ورزش می‌کنند غالبا از عرق کردن بیش از حد شکایت دارند. استفاده از دئودورانت‌هایی که 20 درصد آلومینیوم کلوراید دارند می‌تواند مفید باشد. استفاده از پودرهای ضد عرق نیز مناسب است.

9- بوی بد کفش‌ها

بوی بدن معمولا به دلیل عرق و باکتری ایجاد می‌شود. کفش‌ها معمولا مرطوب می‌مانند و پا در محیط گرم و مرطوب کفش باقی می‌ماند که این امر باعث بوی بد کفش می‌شود. اسپری‌های مخصوص کفش وجود دارند که ضد باکتری هستند. شستن کفش‌ها با آب گرم نیز می‌تواند کمک کند. اگر کفش‌ها را در پلاستیک بگذارید در آن را ببندید و چند روز آن را در فریزر قرار دهید بوی بد آن از بین می‌رود. بعد از پوشیدن کفش داخل آن را با روزنامه پر کنید تا رطوبت آن کشیده شود.


گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع:isna.ir