غذاهای فاسد شدنی بویژه لبنیات در مقابل تغییر دما بسیار حساسند.
آیا تاکنون از سوپرمارکت‌ها یا مغازه‌های کوچک، شیر و خامه فاسد، کره‌هایی با لکه‌های زرد پراکنده، بستنی‌های تغییر شکل داده، ماست ترش و آب انداخته، سس‌های بدبوی روغن افتاده، کشک تغییر طعم داده و تخم‌مرغ فاسد شده‌ای که هنوز تاریخ مصرفش نگذشته، خریده‌اید؟

شاید این موضوع کمی در نظرتان عجیب و بعید به نظر برسد، اما لازم است بدانید برخی سوپرمارکت های غیرمتعهد با فرا رسیدن فصل سرما و به دلیل حذف یارانه ها و افزایش هزینه برق، شب ها یخچال مغازه را خاموش می کنند و با این تصور که چون در طی شب در یخچال باز و بسته نمی شود این محفظه سرما را در خود نگهداشته و موجب فساد محصول نمی شود. اما باید بدانید غذاهای فاسد شدنی بویژه لبنیات در مقابل تغییر دما بسیار حساسند.

به باور کارشناسان بهداشت یخچال های موجود در سوپرمارکت ها به دلیل آن که درزها و منافذ ایزوله شده ای ندارند، امکان تغییر و افزایش دما در حین خاموش بودن یخچال بسیار زیاد است و چون تغییر طعم و فساد در محصولات لبنی پیش از چشیدن مزه یا جوشاندن شیر قابل تشخیص نیست و گاهی تغییر رنگ و مزه در موادی مانند خامه و کره دیر ظاهر می شود بدون شک سلامت افراد را تهدید می کند. در نتیجه از تست کردن ماده غذایی مشکوک که دلمه شده، تغییر رنگ داده، از انجماد اولیه خارج و تغییر شکل داده و بوی نامطبوعی دارد جدا خودداری کنید؛ چراکه احتمال دارد مقدار کمی از سموم موجود در ماده فاسد شده شما را مسموم کند.

محصولاتی که نیاز به یخچال دارد
ماست، شیر کیسه ای پاستوریزه، سوسیس فله ای، کشک، سس سفید، پنیر، دوغ، تخم مرغ و برخی دسرهای حاوی شیر و تخم مرغ از محصولاتی است که با شروع فصل سرد سال بیشتر در خارج از یخچال نگهداری می شوند و فروشندگان بر این باورند که سرمای هوا از فساد ماده غذایی جلوگیری می کند و محصول زود به فروش می رسد، اما باید بدانید که دمای هوا در روزهای سرد سال بیش از درجه حرارت یخچال است و بدون شک دل درد، استفراغ، اسهال، سرگیجه، بی حالی و تب از علائم مسمومیت ناشی از مصرف این محصولات خواهد بود. در نتیجه هنگام خرید محصولات فاسد شدنی توجه کنید از داخل یخچال به شما ارائه شوند.

محصولاتی که نیاز به سایه دارد
گروهی از خوراکی ها نیازی به یخچال و فریزر ندارند، اما باید در سایه نگهداری شوند. نوشابه، روغن، آب معدنی، خشکبار، چیپس، پفک، بیسکویت، شکلات ها، نان بسته بندی و محصولات خشکی که بسته بندی شفافی دارند و به نور آفتاب حساسند از این گونه اند، البته فروشندگان این را هم بدانند شوینده ها را در کنار مواد غذایی قرار ندهند، چرا که بوی ترکیبات شیمیایی آن می تواند مانند سم به داخل ماده غذایی نفوذ و آن را آلوده کند. مصرف کنندگان هم باید به تاریخ تولید و انقضا محصولات توجه داشته و از خرید محصولات یخچالی که یک یا دو روز به تاریخ انقضایشان مانده، خودداری کنند و در ضمن از باز نگهداشتن طولانی مدت در یخچال سوپرمارکت ها اجتناب کرده، زیرا تغییر مکرر دمای یخچال سبب فساد زود هنگام محصولات غذایی می شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir


مطالب پیشنهادی:
ده توصیه بهداشت غذای كودك
بهداشت غذاهای نذری
روشهای پيشگيری از آلودگی و فساد مواد غذایی
چگونه فرآورده های دامی را نگهداری و مصرف كنيم؟
5 اشتباه رایج در نگهداری غذاها
 
 

پربیننده های این بخش

 
X