پیاز و سیر را نباید سرخ کنید بلکه یک تفت مختصر کفایت می کند.
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: در جوانه پیاز و سیر سمی تولید می‌شود که مصرف آن سلامت را به خطر می‌اندازد و باید پیش از مصرف همانند جوانه سیب‌زمینی آنها را جدا و بقیه را مصرف کرد.

خدیجه رحمانی با بیان اینکه در فرآیند جوانه زدن پیاز، سیر و سیب زمینی برخلاف روند جوانه زدن دانه هایی مانند گندم، ماش و عدس، ارزش تغذیه ای آنها گرفته می شود و باید از خوردن قسمت های جوانه زده پرهیز کرد، اظهار کرد : برای تأخیر در جوانه زایی پیاز و سیر باید آنها را در محیطی به دور از آفتاب که هوا جریان داشته و رطوبت هم حداقل باشد، نگه داری کرد. وی افزود: به این ترتیب، هیچ وقت نباید سیب زمینی، پیاز یا سیر را در یخچال یا فضای خارج از خانه در مکانی که نور می تابد نگه داشت بلکه بهترین محل نگهداری، داخل کابینت آشپزخانه است. این سبزی ها را تا زمانی که جوانه نزده اند می توان ذخیره کرد و مورد استفاده قرار داد.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه البته برخی زنان برای پیشگیری از جوانه زدن و خراب شدن پیاز، مقدار فراوانی پیاز را تفت می دهند و در یخچال یا فریزر نگه داری می کنند، اظهار کرد: در این حالت ارزش غذایی پیاز پایین می آید، بنابراین چنین اقدامی را چندان توصیه نمی کنیم. اما به هر حال در شرایط خاص مخصوصاً برای خانم های شاغل این کار بلامانع است اما به عنوان یک برنامه دائمی توصیه نمی شود.
رحمانی ادامه داد: نکته ای که نباید فراموش کرد آن است که پیاز و سیر را نباید سرخ کنید بلکه یک تفت مختصر کفایت می کند. سرخ کردن باعث می شود ارزش غذایی پیاز افت کند و اگر بخواهید آن را برای مدتی در یخچال هم نگه دارید، این ارزش غذایی کمتر هم خواهد شد. پس دیگر نباید انتظار سبزی مغذی با خواص ضدسرطانی داشت. بنابراین بهتر است پیاز را تفت دهید و تازه به تازه در تمام غذاها استفاده کنید و از سرخ کردن این سبزی به طوری که کاملاً طلایی شود، بپرهیزید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : ایسنا


مطالب پیشنهادی:
آلومینیوم: سمی که همه جا هست
مراقب اسباب‌بازی‌های سمی باشيد!
تاثیر آب انار در از بین بردن مواد سمی بدن
بوتاکس، سمی که معجزه می‌کند
کاغذ سيگار ماده‌ای سمی است
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X