کافئین بر فعالیت و عملکرد بدن شما تاثیر مستقیمی دارد،این تاثیرات مثبت هستند یا منفی؟

 

کافئین چه مقدارش زیاد است؟
کافئین:شاید از اثرات کافئین خوشتان بیاید اما بیشتر آن می تواند مضر باشد.در کمتر از یک ساعت اثرات کافئین را احساس می کنید،هوشیارتر،پرانرژی تر و فعال تر هستید.حالت قبلی تان از بین رفته و آن احساس خستگی و آشفتگی را ندارید.اگر روی کافئین حساب می کنید تا خستگی را از خود رانده و سر حال بیایید،تنها نیستید.از هر 10 نفر امریکایی 9 نفر مرتب انواع کافئین را مصرف می کنند و آن را معروفترین داروی هوشیاری ساخته اند.برای اغلب مردم مصرف میزان متوسط 200 تا 300 میلی گرم کافئین یا روزی حدود 2 تا 3 فنجان قهوه دم کرده مضر نیست.اما در برخی شرایط مانند حساسیت به کافئین یا استفاده از درمانهای خاص ممکن است محدودیت یا حتی پایان دادن به کافئین روزانه شما را ایجاب کند.ببینید اگر نیاز به حذف کافئین از رژیم غذایی خود دارید،چگونه می توانید با کم کردن استرس این کار را انجام بدهید.

چه موقع مصرف کافئین را قطع کنید
کم کردن کافئینی که مصرف می کنید شرایط خاصی را می طلبد.میزان اعتیاد خود به کافئین را بسنجید
.اگر هرکدام از این شرایط را داشتید باید آن را قطع کنید.
 
میزان سالمی از آن را مصرف نمی کنید
گرچه مصرف متوسط کافئین ضرری ندارد،اما مصرف بیش از اندازه آن بر سلامتی شما اثر می گذارد
.مصرف بیش از 500 تا 600 میلی گرم کافئین غلیظ در روز یا حدود 4 تا 7 فنجان قهوه می تواند موجب :بی قراری،اضطراب،تندخویی،لرزش ماهیچه،بی خوابی،سردرد،تهوع،اسهال یا دیگر مشکلات مربوط به معده و تپش قلب بشود.

به کافئین حساسیت دارید
اگر به اثرات کافئین حساسیت دارید،حتی میزان کم آن،یک فنجان قهوه یا چای شاید باعث عواقب ناخواسته ای مانند اضطراب،بی قراری و تندخویی بشود
.هرچه بیشتر به کافئین حساسیت داشته باشید کمتر به مصرف آن قبل از اینکه تأثیر آن را حس کنید،نیاز دارید.

حساسیت شما بستگی به عوامل زیادی دارد مانند:

جثه بدن
:
افرادی که جثه بدن آنها کوچکتر است زودتر از آنهایی که جثه بزرگتری دارند اثرات کافئین را احساس می کنند.

سابقه ی مصرف کافئین:
کسانی که مرتب از کافئین استفاده می کنند بیشتر مستعد حساسیت به اثرات منفی آن هستند تا دیگران .

استرس:
تمام استرس ها مثلاً استرس روانی یا استرس بر اثر گرما می توانند حساسیت فرد به کافئین را افزایش دهند.عوامل دیگر حساسیت به کافئین را می توان به سن،اعتیاد به سیگار،دارو یا مصرف هورمون و شرایط دیگری مانند اضطراب نسبت داد.

خوب نمی خوابید
اکثر بزرگسالان هر شب نیاز به 7 تا 8 ساعت خواب دارند اما کافئین می تواند این مقدار نیاز خواب را به هم بزند.بی خوابی مزمن،چه بر اثر خستگی کار باشد و چه مسافرت،استرس یا مصرف کافئین زیاد،به محروم شدن از خواب می انجامد.بی خوابی هرشب بیشتر شده و حتی بیماریهای کوچک شبانه هم اضافه می شود و در فعالیتهای روزانه شما اختلال ایجاد می کند.محرومیت از خواب می تواند موجب تضعیف حافظه،تغییر حالت،عدم تمرکز و عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه بشود.استفاده از کافئین برای کم شدن خواب،دوره ی ناخوشایندی را به وجود می آورد.مثلاً ،به خاطر مشکلاتی که در طول روز دارید و می خواهید بیدار بمانید مایعات کافئین دار می نوشید،اما کافئین شما را از خواب شب انداخته و زمان خواب شما را کم می کند.همچنین میزان بیداری تان را به هنگام شب افزایش داده و اختلالاتی در عمیق به خواب رفتن شما ایجاد می کند که باعث می شود با آرامش کمتری بخوابید.با خواب کم و خوابی که کیفیت لازم را نداشته باشد،روز بعد خسته تر خواهید بود.برای مبارزه با خستگی و اینکه احساس کنید انرژی بیشتری دارید،روز خود را خراب نکنید.مهمترین راه برای شکستن این دوره،مصرف کم کافئین و اضافه کردن ساعات خوابی بهتر به روزتان است.همینطور ، 8 ساعت قبل از رفتن به رختخواب از نوشیدنی های کافئین دار دوری کنید.بدن شما کافئین را ذخیره نمی کند اما ساعتها طول می کشد تا محرک و اثرات آن را از بین ببرد.

داروها و فراورده های خاصی مصرف می کنید
داروها و فراورده های گیاهی به طور منفی بر کافئین تأثیر می گذارند
.چند مثال را با هم ببینیم:
 
* برخی آنتی بیوتیک ها :
سیپروفلوکساسین ( سیپرو) نوروفلوکساسین ( نوروکسین ) داروهای ضد باکتری هستند که در شکسته شدن کافئین دخالت دارند.این عمل ممکن است مدت باقی ماندن کافئین در بدن شما را افزایش داده و اثرات ناخواسته ی آن را تقویت کند.
 
* تئوفیلین( تئو 24، یونیفیل ) :
این دارو با شل کردن عضلات اطراف،راههای هوایی برونش را باز می کند که برخی از اثرات کافئین را دارد.
با خوردن این دارو همراه با غذاها و نوشیدنی های کافئین دار غلظت آن در خون شما بالا می رود که باعث اثرات بیماریهایی مانند تهوع ،استفراغ و تپش قلب می شود.اگر تئوفیلین مصرف می کنید،شاید دکتر شما توصیه کند که از خوردن کافئین بپرهیزید.
 
* افدرا ( ماهانگ ) :
این فراورده ی لبنی گیاهی،خطر حملات قلبی،سکته،صرع و مرگ را افزایش می دهد.به خصوص اگر با کافئین همراه بشود بسیار خطرناک است.وزارت دارو فروش افدرا را به دلیل مسائل سلامتی در فروشگاهها ممنوع کرده است.این ممنوعیت در مورد فراورده های لبنی است نه چای گیاهی که حاوی گیاه است.با پزشک یا داروساز خود در مورد اینکه آیا کافئین می تواند بر درمان شما تأثیر بگذارد یا نه صحبت کنید.او می تواند بهترین راهنمایی در مورد اینکه آیا نیاز به کم کردن یا حذف کافئین از رژیم غذایی خود دارید یا نه را به شما ارائه بدهد.
 
چگونه مصرف کافئین را کم کنید
کافئین می تواند اعتیاد بیاورد
.بنابراین هر تلاشی برای ترک یا کم کردن میزان نرمالی که مصرف می کنید ممکن است چالشهایی را داشته باشید.کاهش یکدفعه ی کافئین موجب عوارض ترک می شود مانند سردرد،خستگی،بی قراری و عصبانیت.این عوارض معمولاً پس از چند روز از بین می روند.برای انتخاب عادتهای جدید به کافئین،این نکات را امتحان کنید:

*
  چه مقدار کافئین در غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید وجود دارد.شاید بیش از آن چیزی که فکر می کنید مصرف می کنید.
 
* به تدریج میزان مصرف کافئین خود را کم کنید. مثلاً در روز یک قوطی کمتر نوشابه یا یک فنجان کمتر قهوه بنوشید.این به بدن شما کمک خواهد کرد تا به میزان کمتری از کافئین عادت کند و بدین وسیله اثرات دوران ترک کمتر می شود.
 
* جای قهوه،چای و نوشابه کافئین دار را با مشابه های بدون کافئین آنها عوض کنید.اغلب نوشیدنی ها ی بدون کافئین همان طعم را دارند.
 
* هنگام آماده کردن چای مقدار کمتری از آن را دم کنید.با این روش میزان کافئین کم می شود.یا چای گیاهی انتخاب کنید که این محرک (کافئین) را نداشته باشد.
 
* داروها را چک کنید تا کافئینی که شما مصرف می کنید را نداشته باشند.داروهای سر درد یا مسکن ها مانند اکسدرین یا آناسین در یک دز می توانند از 65 تا 130 میلی گرم کافئین داشته باشند.اگر امکانش هست از نسخه های بدون کافئین آن استفاده کنید.

*
اگر شما نیز مانند اکثر بزرگسالان هستید،قهوه،قسمتی از زندگی روزمره شما است و اغلب هم مشکلی برای سلامتی شما ایجاد نمی کند اما مراقب آن شرایطی باشید که نیاز به کم کردن مصرف کافئین خود دارید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
بايدها و نبايدهای كافئين
کافئين و سرطان پوست؟!
بايدها و نبايدهای كافئين
ارتباط مصرف قهوه با سرطان تخمدان
زنان باردار کمتر چای، قهوه و شکلات بخورند!