برنامه غذایی نقش بسیار مهمی در تنظیم سطح هورمون های بدن ما ایفا می کند که باعث کنترل روحیه، سطح انرژی، گوارش، متابولیسم و میل جنسی می شود، شما در اینجا با غذاهای تنظیم کننده هورمون های بدنتان آشنا خواهید شد

غذاهای تنظیم کننده هورمون های بدن

شاید شما ادعا کنید که پیتزای دیشب کوچک ترین عوارضی در شما نشان نداده، اما هرگز نمی توانید نفخ و جوش و خیلی عوارض دیگه ای که ایجاد کرده ولی شما از آن بیخبرید، را نادیده بگیرید. برنامه غذایی نقش بسیار مهمی در تنظیم سطح هورمون های بدن ما ایفا می کند که باعث کنترل روحیه، سطح انرژی، گوارش، متابولیسم و میل جنسی می شود. پس این غذاها که تنظیم کننده هورمون بدن هستند را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.

 

سیب زمینی شیرین

شاید همه شما بدانید که بیشتر کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی تان باید پیچیده باشد، تا بدن راحت تر بتواند آن ها را هضم و جذب کند. اما آیا این را هم می دانید که کربوهیدارت های خوب، تخم دان ها را سالم نگه می دارد؟ این کربوهیدرات ها مثل سیب زمینی شیرین، برنج قهوه ای و بذر گنه گنه سطح قند خون را ثابت نگه می دارد و از ترشح انسولین جلویگری می کند و در نتیجه محیطی سالم برای عملکرد تخمدان ها فراهم می کند. به همین دلیل بین ۵۰ الی ۷۰ گرم کربوهیدرات پیچیده به غذای روزانه تان اضافه کنید.

 

سبزیجات خانواده کاهو

خوردن این نوع سبزیجات مثل کلم پیچ، گل کلم و کلم بروکسل به کبد در تولید هورمون استروژن که اصلی ترین هورمون جنسی زنانه در کنترل سیکل قاعدگی است کمک می کند. فیبر زیاد باعث نفخ و رودل می شود بنابراین سعی کنید به اندازه ۱ پیمانه در روز از این سبزیجات مصرف کنید نه بیشتر.

 

ماهی سالمون

سالمون یکی از مفیدترین غذاهاست. این غذا سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳  است که فشار خون و سطح تری گلیسیرین را پایین می آورد. مواد مغذی موجود در سالمون خاصیت ضد التهابی نیز دارند که به شفافیت پوست، قوت استخوان ها و سلامت دندان ها کمک می کند. مصرف این غذا به اندازه ۱۰۰ گرم در هفته کافی است.

 

بادام

بادام چربی سالم داشته، سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین است. بادام مسئول کنترل قند خون، پایین آوردن فشار خون و سطح کلسترول و کاهش حس خشونت و عصبانیت است. همه این ها به این دلیل است که بادام سطح هورمون کوله سیستوکینین که حس سیری ایجاد می کند را افزایش می دهد. سعی کنید روزانه ¼ پیمانه بادام بخورید.

 

روغن زیتون

روغن زیتون پادشاه چربی های سالم است که دربردارنده اسیدهای چرب امگا۳ و ویتامین ها و آنتی اکسیدان های مهم و ضروری است. روغن زیتون سطح قند خون را کنترل می کند، فشار خون را پایین می آورد و خطر بیماری های قلبی و دیابت را کاهش می دهد. روزانه ۵ قاشق غذاخوری روغن زیتون به غذای تان اضافه کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

 

ماست

باکتری های سالم و زنده موجود در ماست با تنظیم سطح استروژن، فیتو استروژن و هورمون های تیروئید، روده ای سالم برای بدن فراهم می کند. این غذا به خصوص برای یائسگی، یائسگی زودرس و سندروم پیش از قاعدگی بسیار مهم است. لاکتوباسیلوس یکی از پروبیوتیک های ماست است که به مسائل گوارشی مثل عدم تحمل لاکتوز، یبوست و اسهال کمک می کند. اگر تا کنون لبنیات مصرف نمی کردید از امروز سعی کنید لبنیات را به برنامه غذایی تان اضافه کنید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: bedunim.ir


 
 

 
X