امروزه بیشتر مردم از اختلالات تغذیه ای و گوارشی رنج می برند. یكی از مشغله های ذهنی اغلب افراد انتخاب غذای سالم و مغذی می باشد.

 

 شیوع عادت های غذایی ناسالم و گرایش به خوراك های نه چندان مغذی اما پر كالری باعث افزایش تعداد مبتلایان به انواع بیماری های مزمن و خطرناك مثل چاقی،دیابت و بیماری های قلبی شده است.در حالیكه در بین متخصصان تغذیه این عبارات بسیار محبوب و مورد تاكید می باشد. " غذا بخورید اما پرخوری ممنوع ،با میوه ها و سبزیجات دوست باشید" جمله اول "غذا بخورید" ساده اما بسیار مهم است.منظور از غذا،غذاهای واقعی مثل میوه جات و سبزیجات،غلات و حبوبات،ماهی و گوشت می باشد نه شبه غذاهایی كه امروزه بسیار رایج شده و خالی از مواد مغذی اما پر ضرر است.

هفت قانون خوردن:
1) از خوردن غذاهایی كه مادر بزرگتان به عنوان غذا نمی شناسد اجتناب كنید!
حتما تعجب می كنید كه این چنین قانونی وجود دارد.اما باید بپذیرید كه عادت های غذایی مادر بزرگ شما و تشخیص وی در مورد كیفیت غذا بهتر از شما است.شاید توجه كرده اید كه اغلب غذاها و خوراك هایی را می خورید كه حتی قادر به تلفظ تركیبات موجود در آن نیستید و این به راستی ضرر بزرگی است.

2) از خوردن غذاهایی كه از بیش از 5 تركیب تشكیل شده و یا تركیبات آن را نمی شناسید اجتناب كنید.

3) خرید غذا از سوپر ماركت و سایر مراكز فروش فست فود ممنوع!مسلما این نوع غذاهای آماده،تازه نیستند و بعلاوه تركیبات آن نیز مشخص نمی باشد.بهتر است برای تهیه غذا از مواد تازه و سالم و با صرف وقت مناسب استفاده كنید.

4) از خوردن غذاهایی كه سرانجام فاسد و خراب نمی شوند اجتناب كنید.البته در این زمینه استثنایی وجود دارد و آن عسل است.اما به عنوان یك قانون،غذاهایی كه هرگز فاسد نمی شوند فاسد نیستند.

5) فقط آنچه می خورید مهم نیست بلكه چگونگی صرف غذ ا نیز مهم است.همیشه سعی كنید سفره غذا را در حالی كه هنوز كمی گرسنه هستید ترك كنید.بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب از جمله دین مبین اسلام تاكید دارد كه خوردن غذا قبل از سیری كامل دست بكشید.

6)
خانواده های سنتی عادت به خوردن غذا سرسفره و دور هم داشتند واین براستی عادت زیبا و سالمی بود.در حالیكه امروزه اغلب در حین تماشای تلویزیون غذا صرف می شود.

7) از خوردن غذا داخل ماشین اجتناب كنید.

نظر شما راجع به این قوانین چیست؟ در واقع آنچه در قالب این هفت قانون به آن اشاره شد چیزی است كه اغلب متخصصان تغذیه و سلامت در تجویزهای مختلف به آن اشاره می كنند.باید بدانیم كه بعضی از تغییرات رایج در سبك زندگی امروزی دلیل اصلی و مخفی چاقی و اضافه وزن اپیدمیك و بسیاری از ناراحتی های دیگر است.توصیه به صرف غذا در كنار یكدیگر و سر سفره و نه در حین تماشای تلویزیون سنتی بود كه امروزه دچار تغییر ناخودآگاه شده است.در روزگار مادر بزرگ بشقاب های غذا بزرگ و لبزیر نبود .

سایر نكاتی كه در مورد غذا متداول است عبارتنداز:  
* غذا وسیله ای برای تحویل مواد مغذی به بدن می باشد.آنچه در مورد یك غذای خاص مثلا بروكلی حائز اهمیت است فیبر و مواد آنتی اكسیدانی می باشد كه در آن جای دارد .بنابر این به نوع تركیبات و مواد مغذی موجود در غذا توجه كنید و نه به ظاهر آن.

* نیاز به متخصص برای گرفتن دستور غذا می باشد.مواد مغذی نامرئی و مبهم است.چیزی شبیه مذهب! بنابر این شما نیاز به متخصص و رهبری برای تشخیص بهترین نوع غذا و متناسب با نیاز بدن هستید.

* مهم ترین هدف از خوردن حفظ سلامت جسم و روح است.البته باید گفت كه تمام دلیل خوردن این نیست.لذت،ارتباط اجتماعی،همسانی و یا آیین و تشریفات نیز از دیگر دلایل خوردن می باشد.

*
غذاهای شیطانی و فرشته خو وجود دارد!همان گونه كه از شیطان باید گریزان بود،غذاهای شیطانی نیز مستحق فرار هستند.این غذاها عبارتند از چربی های ترانس و اشباع شده و غذاهای فرشته خو و مفید همان میوه ها و سبزیجات گوناگون است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.ir
 
مطالب پیشنهادی:
9اشتباه بزرگ در غذا خوردن!!
چطور،کجا و چگونه غذا بخوریم؟
اختلال خوردن چیست؟
بیاشتهایی نشانه چیست؟
مواد غذایی که باعث تشدید آسم می شود!
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X