من خیلی لاغرم و می خواهم چاق شوم،چه کار کنم؟
برخی افراد فکر می کنند که خیلی لاغر هستند و دوست دارند چاق شوند. اما همیشه در این کار موفق نیستند... چه باید کرد؟

چطور چاق شویم؟

در ابتدا به یاد می آوریم که ما یک وزن متعادل داریم، برخی افراد پایین تر از این وزن متعادل هستند. ساختارشان اینچنین است... .

در این مورد، لاغر بودن به خودی خود یک مشکل نیست، تنها مشکل این است که فرد به راحتی بپذیرد که بدنش به این شکل ساخته شده است و اندامش را قبول کند.

این مورد را باید از مورد لاغری مفرط متمایز دانست. لاغری مفرط زمانی است که درجۀ تودۀ بدنی پایین تر از 18 باشد. طریقۀ محاسبۀ درجۀ تودۀ بدنی به این ترتیب است: وزن بدن بر حسب کیلوگرم دو بار تقسیم بر قد بر حسب متر. (مثلاً 52 کیلوگرم تقسیم بر1.7 متر تقسیم بر1.7 متر= 17.99) 

این لاغری ها در اصل در شرایط زیر رخ می دهند:

 • لاغری که از آن با عنوان "لاغری مفرط" یاد می شود، می توان دلایل متعددی داشته باشد: بی اشتهایی روحی_ روانی، افسردگی، بیماری شدید، بستری شدن بعد از آسیب های جسمی یا روحی؛

 • لاغری مرتبط با شیوۀ بد زندگی به این دلایل: خستگی بیش از حد، استعمال دخانیات و استفاده از روانگردان ها مانند الکل یا آنکسیولیتیک؛

 • نوع دیگر لاغری، در ارتباط با افزایش سن است، افراد مسن گاهی اوقات در غذا خوردن کوتاهی می کنند. 


من لاغرم نیستم، نرمال هستم، اما هنوز هم می خواهم چاق شوم!

وزن شما نرمال است زیرا وزن شماست و منطبق با ساختار بدنی تان است. این یک شانس بزرگ است زیرا شما می توانید مدت بیشتری عمر کنید. اما اندام مناسبی ندارید، احساس کوچکی می کنید یا همه همیشه به شما می گویند که خیلی لاغر هستید یا شاید چیزهای بدتری هم می گویند.... . 

این در حالی است که شما احساس می کنید بدون این که خود را محدود کنید یا از چیزی محروم کنید، مدام در حال خوردن هستید. پس چه کار باید کرد؟

برخلاف آنچه همه تصور می کنند، بهترین پاسخ به این مشکلات از مسیر ورزش عبور می کند. چرا که متابولیسم بدن شما بسیار پایین است و باید افزایش داده شود!

ورزش با افزایش توده ماهیچه ای به اضافه شدن وزن کمک می کند و وزنی که اضافه می کنید منظم و هماهنگ شکل می گیرد.  ورزش بهترین محرک برای افزایش اشتهاست. اما، باید ورزش های عضله ساز را که استقامتی هستند، انتخاب کنید. برای این منظور بدن سازی عالی است. بدون انجام فعالیت جسمی، وزن اضافه شده در محل مورد نظر جای نخواهد گرفت... 

شما می توانید با رعایت برخی اصول و خصوصاً برخی علایق، هم زمان کالری های دریافتی تان را هم افزایش دهید:

 • در محل کار، همراهی برای غذا خوردن بیابید و از خوردن غذاهای سرپایی و ادامۀ کار اجتناب کنید.
 • با افراد  شوخ طبع که باعث علاقمندی شما به زندگی می شوند، رفت و آمد داشته باشید. طعم شوخی و سر زندگی را بچشید و حتی خودتان را مسخره کنید، به لاغری تان بخندید. خندیدن اشتها را باز می کند! 
 • با انتخاب هر آنچه که دوست دارید، از آنها لذت ببرید و خودتان را راضی کنید. اگر صدایی از درون تان شنیدید که سعی می کند شما را بترساند، مسخره اش کنید! شاید این صدا از بچگی های شما می آید...
 • کتاب های آشپزی موجود در کیوسک های کتاب را ورق بزنید و بخریدشان. اصلاً چرا در یک کلاس آشپزی ثبت نام نمی کنید؟
 • در روز 4 وعده غذا بخورید: صبحانه، ناهار، عصرانه و شام. این یک اصل است!
 • صبح ها،یک صبحانۀ کامل از غلات، میوه ها، آبمیوه ها به اضافۀ پروتئین ها (تخم مرغ و ژامبون) بخورید.
 • در دو وعده اصلی غذایی، روغن های مناسب به غذایتان اضافه کنید، روغن مناسب یعنی: روغن زیتون، روغن کلزا (اگر با روغن زیتون مخلوط شده باشد، بهتر است) و روغن گردو. می توانید روغن را به سالاد اضافه کنید. یا با برنج بخورید یا روی ماکارونی یا سبزی بریزید.
 • از دانه های روغنی، بادام، گردو و دانۀ کاج هم استفاده کنید. می توانید با این دانه های روغنی و البته پنیر غذاها و سالاد را تزیین کنید. 
 • برای عصرانه بهترین خوراکی "آجیل" است، آجیل هم شامل میوه های روغنی می شود و هم میوه های خشک مانند آلوی خشک، خرما، برگۀ زردآلو و... .
 • اگر خوش شانس هستید و شکلات دوست دارید، بدانید که بهترین یاری دهنده را یافته اید.

فراموش نکنید که مراقب سایزتان هم باشید. بعد از همۀ این حرف ها اندام تان هم بسیار مهم است.


بیشتر بدانید : برای چاق شدن چی بخوریم؟ چاق کننده های طبیعی و سالم

بیشتر بدانید : چاق شدن سریع با این دستورهای غذایی خوشمزه

بیشتر بدانید : در آینده چاق خواهید شد، اگر این نشانه ها را دارید


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ