با توجه به استاندارها با سختی می‌توانیم بگوییم که سیب زمینی‌های سرخ شده بعنوان نوعی سبزی نامیده می‌شوند زیرا رستورانهایی که این مواد را سرو می‌کنند ....
 

راهنمایی در خصوص سلامتی غذاهای فست فود در رستوران ها:

این مقاله حاوی اطلاعات و نکته های بسیاری در خصوص تداوم سلامتی به هنگام خوردن غذا در بیرون از خانه است یا زمانی که در رستورانهای فست فود می‌خواهیم تمام گروههای غذایی را مصرف کنیم.

آیا شما فکر می‌کنید که غذاهای فست فود حاوی مواد مغذی هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که آمریکا بعنوان یک کشور استفاده‌کننده از غذای فست فود مشهور است و هر روز از بین 4 تا 10 نفر از افراد آمریکا غذای فست‌فود می‌خورند. بیشتر این اشخاص بنا به دلایلی مثل کمبود وقت و ارزان بودن از این غذاها استفاده می‌کنند. اگر شما در خارج از خانه غذا می‌خورید رستوران‌های فست فود اغلب بعنوان ارزانترین گزینه انتخاب می‌شوند متاسفانه غذاهای فست فود دارای کالری بالا، نمک زیاد و چربی‌های بالایی هستند و اغلب فاقد ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم می‌باشند بنابراین رستورانهای فست‌فود انتخابی برای کامل رسیدن مواد مغذی به بدن نیستند. اخیراً سیب زمینی‌های سرخ‌شده ( در روغن زیاد) تنها گزینه برای غذای گیاهی در خیلی از رستوران‌های فست فود است. با توجه به استاندارها با سختی می‌توانیم بگوییم که سیب زمینی‌های سرخ شده بعنوان نوعی سبزی نامیده می‌شوند زیرا رستورانهایی که این مواد را سرو می‌کنند مقدار زیادی چربی، نمک یا شکر به سیب زمینی‌های سرخ شده اضافه می‌کنند بطوری که مقدار لازمه بیش از مقدار معمولی می‌باشد و این درست نیست که این غذاها را جزء غذاهای با منبع سبزیجات نام ببریم. هنگامی‌که به رستورانهای فست فود غذاهای سالمی‌را پیشنهادمی‌کنند این خود مردم هستند که باید آنها را انتخاب کنند. انتخاب‌های خوب غذایی به شما کمک خواهد کرد که یک رژیم غذایی سالم داشته‌باشید. بخاطر داشته‌باشید کنترل اندازه غذا، چربی زیاد، سس های کالری دار و آب معدنی‌ها به میزان مناسب استفاده شود. دانستن آنکه کدام یک از غذاهای فست فود سالمتر از بقیه هستند به شما کمک خواهند کرد که کمتر دچار اشتباه شوید و همچنین بچه‌هایتان را تشویق کنید که انتخابهای سالمی‌ را انجام دهند.

رستورانهایی که غذای فست‌فود سرو می‌کنند دستورالعملهای جدیدی را طرح کردند. مثلاً بیشتر رستورانهای فست فود اطلاعات غذایی خود را داخل وب سایت خود نوشته‌اند. دقت داشته‌باشید زمانی که می‌خواهید از غذاهای فست فود استفاده کنید بهتر است از غذاهای پرکالری و غیر مغذی اجتناب نمایید. مثلاً افزودنیهای کالری‌دار مثل سس‌ها، کرم‌ها، پنیرها و غیره. مثلاً می‌توانید ساندویچ‌های خود را بدون سس سفارش دهید یا از سس‌های با چربی کم یا بدون چربی استفاده کنید. شما می‌توانید انتخابهای مغذی‌تر و دارای چربی کمتر را انتخاب کنید.

برخی ازانتخاب‌های فست فود سالم شامل مواد زیر است:

1- میوه با ماست

2- سیب زمینی پخته با سبزیجات به جای سیب زمینی سرخ شده با پنیر

3- سالادهای بدون سس یا سس‌های با چربی کم یا بدون چربی

4- همبرگر ساده و کوچک

5-  شیر بدون چربی

6-  ساندویچ باکالری کم

7-  ساندویچ ماهی

زمانی که غذای شما ناسالم است بدانید که اغلب اوقات این غذاها با سس‌های ناسالم مزه‌دار شده‌اند و رنگها و مزه‌های آنها تغییر کرده است. منظور از سسهای ناسالم، سسهایی است که به سرعت فاسد می‌شوند مثل:

1- سس پنیر

2- سس تارتار

پیشنهاد غذا برای کودکان در رستوران‌های فست فود:

هنگامی‌که شما با فرزندانتان بیرون از منزل هستید این نکته مهم است که چگونه غذاهای خوب فست فود را دررستوران‌ها می‌توان انتخاب کرد. بچه‌ها دوست دارند که بیرون از خانه غذا بخورند ولی رشد تعداد افرادی که اضافه وزن دارند و یا دارای چربی اضافه هستند، زیاد شده است و این موضوع به این معنی است که بزرگ‌تر‌ها مسئولیت بیشتری برای انتخاب درست و مناسب مواد مغذی دارند و مسئله مهم اینست که به بچه‌ها کمک کنیم تا انتخاب خوبی داشته‌باشند. آمارها نشان می‌دهد که نزدیک به یک سوم از بچه‌های آمریکایی هر روز از غذاهای فست فود استفاده می‌کنند و کالری بالای این غذاها منجر به افزایش وزن بچه‌ها می‌شود. وقتی که به همراه فرزندتان مجبور به خوردن غذا در این رستورانها هستید مشکل است که جوانان، سالاد را به جای چیزبرگرها انتخاب کنند ولی شما می‌توانید مانع شوید از اینکه آنها به سمت انتخاب‌های غیر سالمتر بروند.

در زیر بعضی نکات مهم وجود دارد که شما می‌توانید به خاطر داشته باشید:

1- نوشیدنی‌ها مثل نوشابه دارای کالری زیادی هستند و مواد مغذی ندارند. بچه‌ها می‌توانند به جای آن آب و شیر بخورند.

2-  مانع شدن از خوردن ناگت مرغ

3-  دوری از سرخ‌کردنی‌ها. به جای آن می‌توانید از سبزیجات و میوه‌ها مثل انگور استفاده کنید که به غذای شما فیبر و ویتامین اضافه می‌کند.

4-   جعبه کودک را برای کودکان خود سفارش دهید. زیرا آنها جعبه‌های جالبی هستند و اسباب بازی داخل این جعبه ها را بیشتر از غذا دوست دارند و به آنها اجازه بدهید که جعبه کودک را انتخاب کنند و از رستورانها بخواهید به جای مواد سرخ کردنی، مواد دیگری را جایگزین کنند.

5- در رستورانهایی که جایی برای نشستن دارند اجازه بدهید که مرغ، ماکارونی و سبزیجات را انتخاب کنند.

 

 اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
  منبع:مجله دانش تغذیه 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X