امروزه مصرف نوشابه‌های گازدار بطور فزآینده میان مردم باب گردیده است. پیش از آن که جرعه‌ای دیگر از نوشابه خود را بنوشید بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید:
 

امروزه مصرف نوشابه‌های گازدار بطور فزآینده میان مردم باب گردیده است. اما آیا مصرف‌کنندگان از مضرات این نوشابه‌های رنگارنگ با خبرند؟

پیش از آن که جرعه‌ای دیگر از نوشابه خود را بنوشید بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید: پژوهشگران مضرات مصرف نوشابه‌های گازار را چنین بر می‌شمارند:

1-پوسیدگی دندان‌ها: تمام نوشابه‌های گازدار خاصیت اسیدی داشته و سبب فرسایش‌مینای دندانها می‌گردند همچنین میزان قند بالای این گونه محصولات پوسیدگی دندانها را تسریع می‌کند.

2- چاقی: نوشابه‌های گا دار عمدتا از آب تصفیه شده افزودنیهای مصنوعی و شکر تصفیه شده تهیه میگردند بنابراین فاقد هر گونه ارزش تغذیهای بوده و تنها به خاطر میزان قند بالایشان دارای کالری زیادی می‌باشند که سبب چاقی در فرد مصرف‌کننده می‌گردند. در نوشابه‌های رژیمی‌ نیز به جای شکر معمولی از آسپارتام استفاده می‌کنند که در ضمن انکه یک ماده اشتها آور می‌باشد برای سلامتی نیز مضر بوده و مصرف آن میگرن، سرگیجه و کاهش توان حافظه را بدنبال دارد.

3- سوء تغذیه: افرادی که به مصرف نوشابه‌های گازدار اعتیاد دارند و از آنجا که این محولات موجب کاهش اشتها می‌گردد بنابراین فرد معتاد به مصرف نوشابه‌های گازدار روی آورده و دچار سوء تغذیه می‌گردند. هنگامی ‌که شما در بطری یک نوشابه گازدار را میگشایید بلافاصله حبابها و گازهای موجود در آن به بیرون جهیده و ظاهر می‌گردند. گاز اینگونه محصولات بدلیل وجود اسید فسفریک و دی‌اکسیدکربن در ترکیباتشان می‌باشد که سبب اسیدی گشتن اینگونه محصولات نیز می‌گردند. PH نوشابه‌های گازدار بین 5/2 تا 5/3 می‌باشد که موجب پدید آمدن محیط اسیدی در معده می‌گردند. در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیطی اسیدی می‌باشد. اما دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی نوشابه‌های گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد می‌گردد. چرا که مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب‌پذیر هستند. اسیدفسفریک موجود در این نوشابه‌ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هنگامی‌ که معده ناکارآمد میگردد غذای مصرفی هضم نشده باقی‌مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ می‌گردد افرادی که از زخم معده و سوزش سرسینه رنج می‌برند باید از مصرف نوشابه‌های گازدار جداً خوداری کنند.

4- تاثیر بر روی کلیه‌ها:هنگامی‌که میزان اسید فسفریک خون افزایش می‌یابد کلیه‌ها قادر به دفع سریع آن نمی‌باشند بنابراین فشار مضاعفی بر روی کلیه‌ها تحمیل می‌گردد. مصرف نوشابه‌های گازدار فاقد هرگونه مواد معدنی و ویتامین می‌باشند و بدن خود را از ویتامینها و مواد معدنی که برای سلامتی پوست ضروری میباشند محروم می‌ سازد. بنابراین پوستشان بیشتر دچار چین و چروک می‌گردد.

5- تاثیر بر روی استخوانها: اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های گازدار ماده‌ای بسیار سمی‌ می‌باشد. در صنعت از اسید فسفریک بعنوان سختی‌گیر آب استفاده می‌گردد. به این ترتیب که اسید فسفریک سبب زدودن کلسیم و منیزیوم از آب سخت می‌گردد. اسید فسفریک در بدن نیز دارای عملکرد مشابهی می‌باشد. یعنی یون کلسیم را از استخوانها برداشته و پوکی استخوانها را سبب می‌گردد.

6- تاثیر کافئین: به نوشابه‌های گازدار عمداً کافئین افزوده می‌گردد. تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف‌کنندگان خود کنند. کافئین موجود در نوشابه‌های گازدار با سرعت بیشتری نسبت به دیگر نوشیدنیهای حاوی کافئین مانند قهوه و چای جذب بدن می‌گردد. کافئین سبب بر هم خوردن نظم خواب گردیده، علایم پیش از قاعدگی را تشدید کرده و سبب بی‌آبی در بدن می‌گردد. به خاطر داشته‌باشید که بیماریها یک شبه پدیدار نمی‌گردند بلکه در طی سالها بر اثر پیروی از رژیمهای غذایی نامناسب ایجاد می‌گردند. بنابراین مصرف نوشابه‌های گازدار را به حداقل ممکن رسانده و در عوض به نوشیدنی آب و آب‌میوه‌های طبیعی روی آورید. هر گاه هم که هوس مصرف نوشابه‌های گازدار را کردید حتماً از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم نوشابه با دندانها خودداری کرده باشید.

 
مطالب مرتبط
آیا می‌دانید کالری غذاهایی که می‌خورید چقدر است؟
چگونه از سوء هاضمه پیشگیری کنیم؟
صرع و کنترل تغذیه‌ای آن
پیشگیری از ایجاد سردرد

 

 منبع:مجله دانش تغذیه
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health