سیب زمینی یکی از محصولات مهم غذایی است که در بسیاری از کشورها نقش اساسی انرژی مورد نیاز روزانه مردم را به عهده دارد. مانند هر ماده ....
 
سیب زمینی یکی از محصولات مهم غذایی است که در بسیاری از کشورها نقش اساسی انرژی مورد نیاز روزانه مردم را به عهده دارد. مانند هر ماده غذایی دیگری بسته به روش استفاده از آن می‌توان آن را به دوستی برای سلامت تبدیل کرد و یا موجب شد که مصرف آن فقط به سلامت ما آسیب برساند. به هر صورت نقش سیب زمینی در الگوی تغذیه ای مردم بسایر مهم است و این اهمیت موجب می‌شود که برای حفظ فواید آن روش های استفاده درست آن را یاد بگیریم.
 

وقتی سیب زمینی خطرناک می‌شود

آیا سیب زمینی با روش های پختی چون سرخ کردن به خصوص در رستوران ها باز هم همان غذای ارزشمندخواهدبود یا نه سوالی است که متخصصان سال هاست به آن پرداخته اند. سیب زمینی را می‌توان به روش های گوناگونی پخت. استفاده از روش آب پز و حتی کبابی کردن روش های مناسبی است که می‌تواند ارزش تغذیه ای سیب زمینی را حفظ کند و در عین حال از به وجود آمدن مواد مضری مانند آکریلامید در آن جلوگیری کند. سرخ کردن سیب زمینی با افزودن روغن به این سبزی نشاسته ای میزان انرژی آن را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد. به علاوه, اگر روغن مورداستفاده در سرخ کردن از انواع هیدروژنه (جامد) باشد و یا روغن های مایعی که در فرایند تهیه آنها استانداردهای لازم رعایت نشده, ترکیب حاوی اسیدهای چربی به نام اسیدهای چرب ترانس خواهد بود که وجود آنها در بدن می‌تواند موجب افزایش کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب شود و زمینه های حملات قلبی و سکته را در افراد افزایش دهد. به طور کلی دیده شده است افرادی که از روغن های با اسید چرب ترانس بالا استفاده می‌کنند بیشتر به التهابات عروقی و گرفتگی عروق مبتلا می‌شوند. متاسفانه در بسیاری از رستوران ها برای کاهش هزینه های تولید از روغن های نامرغوب استفاده می‌شود که بررسی ها نشان داده اند این روغن ها سرشار از اسیدهای چرب ترانس بوده و می‌توانند زیان بارتر باشند. به علاوه مدت زمان حرارت دیدن و یا دفعات استفاده از روغن برای سرخ کردن مواردی است که کنترل آنها به طور دایمی‌امکان ندارد. یه این دلیل است که برای سرخ کردن های طولانی مدت استفاده می‌شود از روغن های مخصوص سرخ کردن استفاده شود حتی در رستوران هایی که غذاهای اصلی شان سرخ کرده هستند.

یکی دیگر از مشکلات اساسی سیب زمینی های سرخ کرده که به "نگرانی اصلی" این دسته از غذاها نیز شهرت یافته اند, ترکیبی به نام آکریلامید است. این ترکیب در غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات هستند, در طی سرخ کردن تولید می‌شود. به این ترتیب, سیب زمینی سرخ کرده نیز از این موضوع استثنا نیست جالب است بدانید که آکریلامید به عنوان یک عامل بروز سرطان شناخته شده و توصیه می‌شود که مصرف مواد غذایی را که احتمال وجود این ترکیب در آنها بالاست به حداقل برسانید.
 
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
 
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
منبع: هفته نامه سلامت
 
 
مطالب مرتبط:
 
افزایش قوای بدن با خوردن سیب زمینی!!
دستورات غذایی جدید و خوشمزه با سیب زمینی
 
 
مطالب پیشنهادی:
 
روشی فوق العاده برای کاهش وزن بدون محاسبه کالری
وزوز گوش و تغذیه مناسب آن
کنسروها هم خوب و بد دارند
هم پس انداز کنید و هم سلامتی را به خود بازگردانید!!
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X