همه انسانها در طول روز برای انجام فعالیتهایشان نیاز به انرژی زیادی دارند در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات کوچکی که می‌توانند انرژی شما را تامین نمایند آشنا سازیم.
 
1) روز خود را درست شروع کنید.
 منظورم صبحانه می‌با‌شد. مخلوطی از همه غلات، میوه‌‌ها،  لبنیات کم چرب، شیر سویا و حتی پروتئین کم چربی تهیه کنید و بخورید تا سطح انرژی را در صبح حفظ کنید. همچنین می‌توانید بلغور جو پخته را با ماست، موز، شیر سویا و تمشک مخلوط کنید و میل کنید.
 
 2) در حدود ساعت 10 صبح یک اسنک بخورید.
 برای این کار،  یک پروتئین را با یک کربوهیدرات مخلوط کنید. خوب است که در این ساعت گرسنه می‌شوید،  چون که در این زمان سوخت لازم را به بدن خود می‌رسانید. بنابراین ماست، هلو، پنیر کم چرب، سیب، انگور و پنیر لور مصرف کنید.
 
 3) نا‌هار را سر وقت میل کنید.
از این رو خوردن ناهار را به تا خیر نیاندازید تا خیلی گرسنه نشوید. در عوض در نیمه روز ناهار بخورید تا سوخت لازم را به بدن برسانید و سطح گلوکز خون، خوب و پا‌بر جا حفظ شود.

 4)انرژی روحی خود را بالا ببرید.

اسید‌های چرب امگا 3 مواد مغذی طبیعی برای مغز می‌باشند. علاوه بر گردو، توفو وروغن کانولا      می‌توانید تن‌ماهی و ماهی آزاد را به ناهار خود اضافه کنید. چربی سا‌لم، بدن را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارد بنابراین افزودن مقداری چربی و روغن سالم به غذا مفید می‌باشد. لذا می‌توانید آوکادو و بادام را مصرف کنید.

 5)روز خود را با یک کافئین ملایم آغاز کنید.
هر چندکه کافئین باعث افزایش انرژی می‌شود اما مصرف زیاد آن باعث می‌شود میزان و کیفیت خواب بر هم بخورد.
 
6)خوردن غذاهای فراورده شده با قند زیاد را محدود کنید.
 تا حد ممکن از مربای شیرین و  مهمانی‌ها دوری کنید. غذاهای فراورده شده انرژ ی بادوام را در بر ندارد بلکه باعث می‌شود انسان حفظ انرژی چند لحظه‌ای پیدا کند و بس.
 
7)غذاهای با ا‌سیدفولیک بالا مصرف کنید.
سطوح بالای اسیدفولیک خون با فرایند‌های بهتر و سریعتر همراه شده‌اند. منابع اسید فولیک آب پرتقال، کلم بروکلی، آوکادو، عدس، نخود، لوبیا‌قرمز و مار چوبه می‌باشند. همچنین ویتامین  B6که در موز وجود دارد و ویتامین 12B که در فراورده‌‌های لبنی کم چرب و پروتئین‌های کم چربی موجود می‌باشند، برای بدن خیلی مفید هستند.
 
8)در بعد از ظهر،  یک اسنک میل کنید.
اگر شام خود را دیر میل می‌کنید یا در هنگام عصر فعالیت بدنی دارید می‌توانید میوه، سبزی یا ماست کم چرب مصرف کنید تا انرژی زیادی به دست آورید.
 
9)از کربوهیدرات‌های پیچیده که شامل فیبر می‌شوند استفاده کنید.
فیبر باعث می‌شود که کربوهیدرات کندتر آزاد شود و انرژی بادوامی ‌را فراهم کند. برای این منظور از نان همه غلات،  پاستای گندم، برنج قهوه ای و غلات استفاده کنید.
 
10)آب زیاد بنوشید.
در حدود 3/2 بدن را آب تشکیل می‌دهد. کم آبی بدن باعث پایین آمدن انرژی می‌شود. 80 درصدجریان خون از آبی است که می‌نوشید، 20 درصد دیگر از راه غذاها به وجود می‌آید. همیشه وقتی تشنه ‌‌هستید آب بنوشید. همچنین فراموش نکنید که در طول روز آب بنوشید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ     www.seemorgh.com/health
 
مطالب پشنهادی:
منوی غذای ما سرحالیست!!
خسته‌اید; این غذاها را نخورید!!
4 غذایی که هر روز باید مصرف کنید.
افزایش دهنده‌های اشتها
آیا می‌دانید کالری غذاهایی که می‌خورید چقدر است؟
ویتامین اضافی در بدن; خوب یا بد؟!!
 
 
 
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال

پربیننده های این بخش

 
X