نقش آموزش مساله‌ای است که در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف مورد توجه بوده است.
مقامات بهداشت عمومی در هلند لقب ترسناکی به شکر داده‌اند و آن را «خطرناک‌ترین اعتیادآور زمان» نامیده و وضع مقرراتی بر فروش و مصرف شکر را خواستار شده‌اند.

خطرناک‌ترین اعتیادآور زمان. این لقبی است که مقام‌های بهداشتی هلند برای شکر در نظر گرفته‌اند و به دنبال اعطای چنین لقب ترسناکی، «پال ون»، سرپرست سازمان خدمات بهداشت عمومی شهر آمستردام، اعمال مالیات و همچنین اخطارهایی مثل برچسب سیگارها روی نوشیدنی‌های قندی و حاوی شکر را خواستار شده است.

دکتر ریچارد جانسون استاد پزشکی در دانشگاه کلورادو آمریکا که در مورد تاثیر شکر بر بدن انسان تحقیق کرده است، در این زمینه می‌گوید: شکر یک سم نیست، اما مشکل زیاده روی در مصرف شکر است، مشکل این است که بیشتر مردم بیش از آنکه باید شکر مصرف می‌کنند و همین امر باعث شده که این ماده به یک اعتیادآور خطرناک در عصر ما تبدیل شود. «مایکل بلومبرگ»، شهردار نیویورک نیز مدتی است که سعی دارد مصرف نوشابه‌های فوق‌العاده بزرگ را در این شهر ممنوع کند اما تلاش‌های او با شکست مواجه شده است.

جانسون در مورد احتمال موفقیت این طرح در آمستردام می‌گوید: اوایل قرن نوزدهم در انگلیس بر شکر مالیات بسته شد و خیلی هم بر کاهش میزان مصرف آن موثر بود اما به مرور زمان در طول قرن مالیات شکر کاهش داده شد و بالاخره روز 23 آوریل سال 1874 «ویلیام گلدستون»، نخست وزیر وقت، مالیات شکر را کاملا لغو کرد و بعد از آن مصرف شکر به شدت افزایش یافت یعنی پنج برابر شد که تا حدودی به خاطر لغو مالیات بود. بنابراین من تصور می‌کنم که ایده تعیین مالیات برای خرید و فروش شکر می‌تواند در کاهش مصرف آن موثر باشد.

نقش آموزش مساله‌ای است که در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف مورد توجه بوده است. در یک دهه اخیر تلاش هایی به خصوص در مدارس صورت گرفته تا از مصرف خوراکی‌های شکردار در میان دانش آموزان کاسته شود.

«مشکل اصلی مصرف شکر مربوط به مصرف نوشیدنی‌های شکردار است، چون در یک نوبت و با سرعت زیاد مقدار خیلی زیادی شکر وارد بدنتان می‌شود.» دکتر جانسون با بیان این مطلب، ادامه می‌دهد: در این زمینه آموزش نقش اساسی دارد. تصور می‌کنم نوشابه‌ها و امثال آن باید برچسب‌هایی داشته باشند که دائم به مشتریان خطرات مصرف زیاد این نوشیدنی‌ها از جمله تشدید خطر ابتلا به دیابت و چاقی مفرط را یادآور شود.

اکنون بسیاری از کارشناسان امیدوارند هلندی‌ها در کنترل مصرف شکر موفق شوند و به الگویی برای دیگران تبدیل گردند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : hamshahrionline.ir


مطالب پیشنهادی:
مراقب مواد غذایی اعتیاد آور باشید
آیا قورمه سبزی مامان پز اعتیادآور است؟
علل گرایش جوانان و نوجوانان به سوء مصرف مواد اعتیادآور
داروهایی که معتادمان می کنند!
اگر به شیرینی معتاد شده اید، بخوانید
 
 

پربیننده های این بخش

 
X