ویتامین B1 و اهمیت مصرف آن برای زنان و مردان
 ویتامین B1 یکی از ویتامین های ضروری خانواده ویتامین B است که کمبود آن پیامدهایی دارد. در ادامه به مهم ترین پیامدهای کمبود ویتامین B1 اشاره می شود

 تحقیقات نشان داده است که بدن، برای متابولیزه کردن غذا به ویتامین B1 نیاز دارد، ویتامین‌های گروه B به‌طور کلی در چرخه متابولیسم سلولی نقش اساسی دارند لذا این ویتامین موجب افزایش متابولیسم بدن شده و رشد و تقسیم سلول‌ها را افزایش می‌دهند.

این ویتامین‌ها در عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی نقش مهم دارند؛ و برای سلامت پوست و ماهیچه‌ها ضروری هستند.

 در تحقیقی نشان داده شده‌ است افرادی که ویتامین B زیادی در  خون خود دارند حتی اگر سیگاری باشند با خطر کمتری در ابتلاء به سرطان ریه مواجه هستند.

بیشتر بدانید : ویتامین b در چه چیزهایی وجود دارد؟ منابع انواع ویتامین b

بیشتر بدانید : ویتامین B و تاثیرات فوق العاده آن بر سلامت


علائم کمبود ویتامین B1 چیست؟

کمبود این ویتامین در بدن  در وهله اول  تاثیر خود را روی فعالیت مغز و اعصاب  می گذارد و با توجه به اینکه سلول‌های عصبی و مغز، انرژی را به صورت قند گلوکز از مواد غذایی دریافت می‌کنند  لذا در این میان، اندام‌هایی که بیشتر دچار عوارض کمبود B1 می‌شوند، مغز و اعصاب است.


منابع غذایی حاوی ویتامین B1
ویتامین B1,منابع ویتامین B1

از مواد غذایی سرشار از ویتامین B1 می توان به سبوس برنج و سایر غلات با سبوس کامل، جو، مغزها مانند پسته، بادام، گردو، مخمر آبجو، حبوبات بویژه عدس و لوبیا، گوشت گاو، شیر و پرتقال اشاره کرد.

ویتامین B۱ یا تیامین برای آزاد کردن انرژی از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مورد نیاز است؛ این ویتامین، اعمال متابولیکی مختلفی را در سیستم اعصاب، سلول‌های خونی و عضلات انجام می‌دهد و در  رشد کودکان و باروری  بزرگسالان ضروری عنصری ضروری است.


نیاز روزانه بدن به ویتامین B1

طی تحقیقات انجام شده مردان بالغ بالای سن 19 سال 1.2 میلیگرم، زنان بالغ بالای سن 19 سال 1.1 میلیگرم و زنان باردار و شیرده به 1.4 میلیگرم ویتامین B1 در روز نیاز دارند.

مقدار توصیه شده ویتامین B1 برای  نوزادان 6 الی 12 ماه 0.3 میلیگرم ، کودکان 1 تا 3 سال 0.5، 4 تا 6 سال 0.7، 7 تا 10 سال 0.8، 11 تا 14 سال 1 میلیگرم و نوجوانان 15 الی 18 سال نیازمند 1.2 میلیگرم ویتامین ب1 در روز می باشند.

گفتنی است استرس، ورزش کردن و کم خوابی نیاز بدن به ویتامین B1 را افزایش می دهند.

بیشتر بدانید : کمبود این ویتامین موجب بد اخلاقی می شود

بیشتر بدانید : ویتامین های مورد نیاز بدن زنان

بیشتر بدانید : آیا ویتامین ها را به اندازه کافی دریافت می کنید؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : yjc.ir