لاغری با ماست و خیار
ماست و خیار یکی از چاشنی های پرطرفدار در تابستان است که خواص زیادی دارد، یکی از خواص این ماده غذایی تاثیر آن بر روی وزن است، ماست و خیار باعث لاغری می شود

 چطور با ماست و خیار لاغر شویم؟

دکتر هادی عبدالله زاد، متخصص تغذیه، با اشاره به افزایش مصرف ماست و خیار در روزهای گرم تابستان گفت: ماست و خیار به تنهایی نمی‌تواند وعده غذایی محسوب شود و برای استفاده به عنوان یک وعده غذایی حتماً باید همراه با گروه غلات از جمله نان صرف شود.

ماست منبع خوبی از پروتئین، کلسیم، ویتامین B12 و ویتامین B2 است. بسیاری ماست‌های موجود در بازار پروبیوتیک هستند، مصرف این ماست‌ها موجب ازدیاد میکروب‌های مفید روده و مهار میکروب‌های مضر دستگاه گوارش می‌شود، بنابراین مصرف این نوع ماست‌ها تأثیر مثبتی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش خواهد داشت.

بیشتر بدانید : ویتامین b در چه چیزهایی وجود دارد؟ منابع انواع ویتامین b

بیشتر بدانید : خواص غذایی و درمانی خیار

 تحقیقات نشان داده مصرف مناسب لبنیات می‌تواند موجب کاهش وزن افراد شود. از طرفی خیار نیز حاوی مقادیر زیادی فیبر و آب است که با مصرف آن حجم زیادی از فضای معده اشغال شده و احساس سیری ایجاد می‌کند، اما کالری به بدن اضافه نمی‌شود، بنابراین مصرف ترکیب این دو می‌تواند منجر به کاهش وزن افراد شود.

همچنین فیبر بالای موجود در خیار از یبوست پیشگیری کرده و موجب می‌شود عمل دفع به راحتی انجام شود.

با توجه فیبر بالای خیار و کالری کم آن، مصرف این میوه برای افراد دیابتی و مبتلا به کبد چرب نیز توصیه می‌شود، به شرط آنکه ماست مورد استفاده در کنار آن کم چرب باشد.

با توجه به پتاسیم و منیزیم موجود در خیار مصرف آن برای پیشگیری از فشار خون بسیار مناسب است ، مصرف ماست همراه خیار می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز مؤثر باشد.

در مورد بیمارانی که داروی "وارفارین" مصرف می‌کنند باید گفته شود این دسته افراد برای استفاده از ترکیب ماست وخیار حتماً باید از خیار پوست کنده استفاده کنند، چرا که در پوست خیار مقدار زیادی ویتامین K وجود دارد که برای بیمارانی که این دارو را مصرف می‌کنند مضر بوده و می‌تواند منجر به ایجاد لخته خون در رگ‌های آنها شود.


بیشتر بدانید : ماسک خیار برای پر شدن و سفت شدن پوست تا عید نوروز

بیشتر بدانید : خواص ماست پروبیوتیک ، ماست پروبیوتیک را به این دلایل بخورید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir