دلایلی که به ما می گویند باید سوپ را در برنامه غذایی خود جای دهیم
 خوردن سوپ فواید زیادی دارد که به ما می گوید باید آن را در برنامه غذایی خود جای دهیم 

 فواید خوردن سوپ

سوپ‌ها گزینه خوبی برای فصل‌های سرد سال محسوب می‌شوند. سوپ نه‌تنها راه خوبی برای گرم‌شدن هنگام سرماست، بلکه غذایی آسان است و می‌توانید آن را به‌راحتی در خانه بپزید. به دلایل زیر دقت کنید و سوپ را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهید.

بیشتر بدانید : سوپ برای کدام افراد مضر می باشد

بیشتر بدانید : در روزهای با هوای آلوده سوپ کلم بخورید!

1- کمک به تأمین آب موردنیاز بدن

در زمستان، معمولا افراد مایعات کمتری مصرف می‌کنند، درنتیجه ممکن است به میزان موردنیاز بدن‌، مایعات دریافت نکنند. با این‌که در روزهای سردتر تعریق‌تان کاهش می‌یابد، اما هنوز برخی از فعالیت‌های روزمره‌تان نیاز به مصرف مایعات دارند. باتوجه‌به این‌که بخش زیادی از سوپ را آب تشکیل می‌دهد، خوردن سوپ می‌تواند به دریافت مایعات موردنیازتان کمک کند.

2- کمک به تقویت دستگاه ایمنی

سوپ‌ها راه خوبی برای بهبود سرماخوردگی، آنفلوآنزا و بسیاری از بیماری ها هستند. بیشتر سوپ‌ها سرشار از مواد مغذی‌ هستند که در مبارزه با سرماخوردگی مؤثرند. خوردن سوپ مرغ که سرشار از سیر، پیاز، کرفس و هویج باشد، می‌تواند در پیشگیری از سرماخوردگی به ما کمک کند. مزیت دیگر سوپ‌ها تأثیر مثبت‌شان در بهبود گلودرد است.

3- کالری کمتری دارد

با افزودن سوپ به وعده غذایی‌تان، می‌توانید با دریافت کالری نسبتا پایین، مقدار بیشتری غذا میل کنید. یک مطالعه نشان داد کسانی که قبل از ناهار سوپ می خورند، با مصرف ۷۸۰ گرم غذا (سوپ همراه با پاستا) ۸۲۰ کالری دریافت می‌کنند؛ درحالی‌که گروهی که سوپ نخوردند، با مصرف ۴۲۰ گرم پاستا، ۹۳۰ کالری دریافت کردند.

4- جلوگیری از اضافه‌ وزن

سوپ‌ با کاهش کالری دریافتی به کاهش وزن کمک می‌کند.

احتمال ایجاد اضافه‌وزن در کسانی که به‌طور منظم سوپ مصرف می‌کنند، نسبت به دیگران، ۴۰ درصد کمتر است.

5- مصرف پتاسیم افزاش میابد

سوپ سدیم بالایی دارد و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. کسانی ‌که سوپ می‌خورند سدیم بیشتری نسبت به دیگران دریافت می‌کنند اما باید بدانید که سوپ علاوه بر سدیم، سرشار از پتاسیم هم  است.

پتاسیم برای سلامت قلب ضروری است. این ماده بدن را به دفع سدیم تحریک می‌کند بنابراین با این‌که سدیم زیاد می‌تواند فشار خون را بالا ببرد، اما پتاسیم به کاهش دوباره آن کمک می‌کند. این ویژگی در کمتر غذایی دیده می‌شود.

نکته

مصرف همه سوپ‌ها توصیه نمی‌شود به‌عنوان‌مثال مصرف زیاد سوپ‌های سرشار از خامه با چربی و کالری بالا، می‌تواند موجب افزایش وزن، چاقی و بروز سایر مشکلات برای فرد شود.

فرایند پختن، روی طعم و فواید برخی سبزیجات تأثیر منفی می‌گذارد. کدو تنبل، کدو سبز، هویج و گل کلم از انواع سبزیجات مناسب برای پختن سوپ هستند.

بیشتر بدانید : کره مفید است یا مضر؟ + سالم ترین روغن ها برای مصرف

بیشتر بدانید : 7 غذا که هر متخصص تغذیه در یخچال خود دارد

بیشتر بدانید : تغذیه ناسالم چه ارتباطی با افسردگی دارد؟

بیشتر بدانید : 10 نکته کلیدی در مورد باید و نبایدهای غذا خوردن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com