اشتباهاتی در آب رسانی به بدن
 آبرسانی به بدن از مهم ترین اقداماتی است که باید برای حفظ سلامت خود انجام دهیم و باید به بهترین نحو این کار انجام شود

 آب رسانی اشتباه به بدن

برخی دستورالعمل‌های کلی هم برای میزان دریافتی آب از غذاها و نوشیدنی‌ها وجود دارد. به طور کلی مردان باید روزانه حدود 7/3 لیتر (حدود 5/15 فنجان یا 125 اونس) و زنان 7/2لیتر (حدود 5/11 فنجان یا 91 اونس) آب بنوشند. با این حال روشن است که این میزان را نمی‌توان ثابت در نظر گرفت و بر اساس مزاج و سن هر فرد میزان مصرف آب از فردی به فرد دیگر متفاوت است .

به عنوان مثال، در روزی که فعالیت زیادی داشته یا وقت زیادی را در گرما سپری کرده‌اید نسبت به روزی که تمام مدت را داخل منزل بوده‌اید، به آب بیشتری نیاز دارید. در این مطلب با برخی اشتباهات رایج در آب رسانی به بدن که باید به آن ها توجه داشته باشید آشنا می شوید.

با معده خالی آب نوشیدن

اگر به دنبال آب رسانی به بدن‌تان هستید، نوشیدن آب ساده با معده خالی ممکن است راه حل خوبی نباشد.طبق مطالعه‌ای که در سال 2015 در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نوشیدن آب ساده به تنهایی موثرترین راه برای تأمین آب بدن نیست. بدن ما ، در مقایسه با سایر نوشیدنی‌ها مانند آب‌پرتقال و شیر قادر نیست آب ساده را در خود نگه دارد. دلیلش این است که عناصر مغذی و الکترولیت‌ها در کمک به جذب و نگهداری آب در بدن نقش دارند. اگر می‌خواهید هیدراته بمانید، میان‌وعده آب بنوشید تا مواد مغذی دیگر به حفظ آب در بدن‌تان کمک کنند.

قهوه و چای را جز آب حساب نمی‌کنید

قهوه و چای حاوی کافئین هستند، اما آن‌طور که در گذشته تصور می‌شد عامل کم‌آبی بدن نیستند. مشخص شده است که هردوی این نوشیدنی‌ها هم می‌توانند نقش آب رسان را داشته باشند زیرا آبی که ما با نوشیدن آن ها دریافت می‌کنیم بیشتر از آبی است که از دست می‌دهیم. مطالعه‌ای که در سال 2014 در نشریه علمی پلاس‌ وان منتشر شد نشان داد نوشیدن حدود 5/3 فنجان قهوه در روز در مقایسه با صرفا نوشیدن آب (بدون قهوه) تفاوتی در آب رسانی به بدن ایجاد نمی‌کند.

فکر می‌کنید آب رسانی فقط نوشیدن آب است

درست است که آب نقش اصلی را در مقابله با کم‌آبی بدن دارد اما الکترولیت‌ها، کربوهیدرات‌ها و سایر مواد معدنی هم برای حفظ مایعات بدن مهم هستند. به عنوان مثال اگر نمک بسیار کم مصرف می‌کنید ممکن است دچار کم‌آبی شوید. مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم و کلر در رساندن آب به سلول‌ها کمک می‌کنند.

به همین دلیل است که بیشتر نوشیدنی‌های ورزشی حاوی این الکترولیت‌ها هستند. کربوهیدرات‌ها و قند هم در ترکیب با آب در حفظ مایعات بدن نقش دارند. تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرید شباهت علایم گرسنگی با تشنگی- خستگی، سردرد، تحریک‌پذیری، سبکی سر و کاهش تمرکز- باعث می‌شود به سادگی این دو را با هم اشتباه بگیرید. این موضوع باعث می‌شود زمانی که در حقیقت به آب نیاز دارید، به اشتباه سراغ خوراکی‌های دیگری مثل تنقلات بروید.

برای این که چنین احساس اشتباهی سراغ‌تان نیاید، همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید تا در طول روز آب بدن خود را حفظ کنید. مواد غذایی غنی از آب را به حساب نمی‌آورید ما معمولا برای آب رسانی به بدن روی نوشیدن مایعات متمرکز می‌شویم و مصرف خوراکی‌های حاوی آب را فراموش می‌کنیم. اما خبر خوب این است که این خوراکی‌ها هم در مجموع مایعات مصرفی شما به حساب می‌آیند.

میوه‌ها و سبزیجات غنی از آب مانند گوجه‌ فرنگی، هندوانه و خیار نه تنها آب زیادی دارند بلکه حاوی مواد معدنی کمک کننده به آب رسانی به بدن نیز هستند. فقط بعد از ورزش آب می نوشیددرست است که نوشیدن آب پس از تمرینات ورزشی به آب رسانی به بدن کمک می‌کند، اما نوشیدن آب و مایعات کافی قبل و در طول ورزش هم مهم است.

اگر بدون مصرف مایعات کافی شروع به ورزش کنید، هنگام تمرین، مایعات بیشتری از دست می‌دهید و این شرایط می‌تواند برای سلامت روحی و جسمی شما خطرناک باشد. برای برقراری تعادل مایعات لازم نیست فقط آب بنوشید. آب نارگیل، چای سیاه و سبز و حتی شیرکاکائو هم خاصیت آب رسانی بالایی دارند.

بیشتر بدانید : نشانه ی کم آبی بدن چیست؟

بیشتر بدانید : پیشگیری از کم آبی بدن در هوای گرم با این خوراکی ها

بیشتر بدانید : دلایل جدی احساس تشنگی مداوم

بیشتر بدانید : کم آبی بدن و 10 بیماری ناشی از آن

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com