خامه یا سرشیر؛کدام چرب تر است؟
 مصرف بیش از حد سرشیر و خامه توصیه نمی شود زیرا می تواند کلسترول را افزایش دهد

 سرشیر چرب تر است یا خامه؟

خامه و سرشیرگوسفند و گاو از  صبحانه‌های پرطرفدار است.اما سوال این است که  تفاوت خامه و سرشیر در چیست و ارزش تغذیه ای و کالری کدام یک بیشتر است؟

چربی موجود در خامه برحسب نوع آن از ۳۰ تا ۶۰ درصد متغیر است. خامه صبحانه ۳۰ تا ۳۵ درصد چربی دارد و ۵۰ درصد از کره، کم چرب تر است و حدود ۹  برابر شیر چربی دارد.

 خامه پرچرب

هر چه خامه پرچرب‌تر باشد، سفت تر و غلیظ تر است و بر میزان ویتامین های محلول در چربی نظیر ویتامین های A، E و D آن افزوده می شود.

غلظت ویتامین A خامه با توجه به درصد چربی آن از ۲ تا ۱۲ برابر قابل افزایش است، اما میزان ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین های B ،C و اسید فولیک آن کمتر است و در طول استریلیزاسیون مقدار زیادی از ویتامین B12 آن تخریب می شود.

 خامه نمی تواند جایگزین شیر باشد

خامه نمی تواند تامین کننده کلسیم و پروتئین روزانه بدن باشد و به هیچ وجه نباید جایگزین شیر و فراورده های لبنی کم چرب شود.

 البته خوردن یک یا دو قاشق خامه برای صبحانه آن هم یکی دو بار در هفته اشکالی ندارد، ولی چربی خامه مانند چربی گوشت قرمز جزو چربی های جامد است و کلسترول بالایی دارد،بنابراین مصرف بیش از اندازه آن حتی برای وزن گرفتن افراد لاغر هم توصیه نمی شود.

 سرشیر از خامه چرب تر می باشد

اما سرشیر نوعی خامه است که از سطح شیر گرفته می شود و پرچرب‌تر است.

سرشیر نوعی چربی سبک است که  به‌تدریج روی شیر جمع می شود و می تواند مقدار بیشتری از چربی شیر را در خود جای دهد و مصرف آن در درازمدت به رسوب چربی در اطراف رگ ها منجر خواهد شد و چون مقدار زیادی کلسترول دارد ،به‌تدریج به دیواره عروق لطمه می زند.

بیشتر بدانید : آیا مصرف خامه برای کودکان مضر است؟

بیشتر بدانید : چه کسانی خامه بخورند و چه کسانی خامه نخورند؟

بیشتر بدانید : خامه در گروه لبنیات قرار ندارد!!

بیشتر بدانید : طرفداران خامه بخوانند

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com