ترفندهایی برای غذا خوردن کودکان بدغذا و کم غذا
 بدن کودکان به مواد مغذی مختلف نیاز دارد به همین دلیل باید نکاتی را برای غذا خوردن کودکان بدغذا بدانید تا کودکتان تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کند

 چه کنیم کودکان بد غذا،غذا بخورند

غذا نخوردن کودک معمولا در سال دوم زندگی و زمانی که کودک توانایی «نه» گفتن را دارد، بروز پیدا می‌کند. ممکن است کودکان ویژگی غذا نخوردن را سال‌ها ادامه دهند و از آن جا که در سن رشد قرار دارند باید مواد غذایی به بدن شان برسد. در ادامه به راهکارهای برطرف شدن این مشکل می پردازیم :

اصرار نکنید

متخصصان تغذیه معتقدند اصرار برای غذا خوردن کودک نتیجه عکس می‌دهد. غذا خوردن یک عمل غریزی است و کودک هر موقع گرسنه باشد، غذا می‌خورد.

محرک‌ها را حذف کنید

غذا خوردن در محیط‌هایی که باعث حواس‌ پرتی کودک می‌شود مانند پای تلویزیون، وقتی بچه‌های دیگر بازی می کنند یا در محیطی که حواس کودک به آسانی پرت می‌شود، نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. بنابراین بهتر است در محیط و شرایطی به کودک غذا بدهید تا متوجه طعم غذا باشد و حواسش پرت نشود.بهتر است هنگام صرف غذا وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.

آرامش جسمی و روحی کودک مهم است

بهتر است مکان صرف غذا در خانه ثابت باشد تا کودک بداند اگر میز یا سفره غذا آماده می‌شود، زمان غذا خوردن است.برای کودک جای مناسبی مثل صندلی غذای نوزاد یا زیراندازی بزرگ تهیه کنید. اجازه دهید تا جایی که دوست دارد با غذایش بازی و حتی خود و لباسش را با غذا کثیف کند. این کار باعث ارتباط گرفتن کودک با غذا می‌شود و غذا خوردن را برای او تبدیل به کاری مفرح می‌کند.

زمان مناسب غذا خوردن را انتخاب کنید

علاوه بر مکان، وعده صبحانه و ناهار و شام هم بهتر است در ساعت مشخصی باشد . ساعتی که با بقیه کارهای کودک مثل تماشای برنامه مورد علاقه او از تلویزیون یا ساعت خواب و خستگی او تداخل نداشته باشد. کودکی که خسته است حوصله غذا خوردن ندارد.

سرو غذا در بشقاب مخصوص کودک

غذا را در بشقاب مخصوص خود کودک با تزیین اشتها آور آماده کنید. از کودک بپرسید« سیر شدی؟» و اگر جواب مثبت بود برای بیشتر غذا خوردن اصرار نکنید.

تنوع غذایی

این حق را برای کودک هم قائل باشید که سلیقه غذایی خاصی داشته باشد و تمایل به خوردن انواعی از غذاها را  نداشته باشد.

بیشتر بدانید : مقوی و مغذی سازی غذای كودك

بیشتر بدانید : ترفندهایی برای علاقه مند کردن کودکان به نوشیدن شیر

بیشتر بدانید : توصیه های تغذیه ی کودکان یک تا سه سال

بیشتر بدانید : تاثیر تغذیه بر رشد کودک

گردآوری :گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com