مصرف بیش از حد چای و عوارض آن
خوردن بیش از حد چای سیاه می تواند برای سلامت شما عوارضی مانندیبوست،ریفلاکس معده و... به همراه داشته باشد

با خوردن چای زیاد چه عوارضی در انتظار شما است؟

مصرف متوسط چای برابر با کمتر از ۳ فنجان در روز می‌تواند فواید بی شماری برای سلامتی داشته باشد، اما نوشیدن بیش از حد چای که بیش از ۳-۴ فنجان در روز است، با چند عارضه جانبی منفی مرتبط است.

زیاده روی در مصرف چای و عوارض آن

چای سیاه یکی از نوشیدنی‌های رایج است که سال‌ها از آن به دلیل خواص دارویی استفاده می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد ترکیبات موجود در این گیاه نقش مهمی در کاهش چاقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی دارد، اما مصرف بیش از حد این نوشیدنی به دلیل داشتن کافئین آثار جانبی مثل بی خوابی، مشکلات تنفسی و افزایش ضربان قلب دارد.

 کاهش یافتن جذب آهن

ترکیبات پلی فنول که باعث تلخی نوشیدنی‌هایی مانند چای می‌شود، ممکن است مانع از جذب آهن در بدن شود و بدن شما نمی‌تواند آهن خوراکی‌هایی مانند اسفناج یا لوبیا را جذب کند.

 بروز یبوست

چای سیاه حاوی تانین است همان ماده ای که باعث تلخی چای می‌شود.وجود این ماده به ذخیره رسوب شیمیایی بدن کمک می‌کند.مصرف بیش از حد چای سیاه می‌تواند باعث یبوست در بدن برخی افراد شود.

 ریفلاکس معده

کافئین موجود در چای ممکن است باعث سوزش سردل یا ریفلاکس اسید معده شود. کافئین می‌تواند دریچه اسفنکتر مری را شل کند. کافئین به طور کلی تولید اسید معده را افزایش می‌دهد و مصرف آن برای مبتلایان به زخم معده یا دیگر مشکلات معده توصیه نمی‌شود.

 ایجاد اختلالات خونریزی

کافئین موجود در چای سیاه می‌تواند باعث کندی لخته شدن خون شود، اگرچه این مورد در افراد نشان داده نشده است، ولی در صورت بروز اختلال خونریزی، کافئین را با احتیاط مصرف کنید.

 مشکلات قلبی

کافئین موجود در چای سیاه و سبز باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم در افراد خاص می‌شود. اگر بیماری قلبی دارید، مصرف کافئین را محدود کنید.

 کاهش دهنده زیبایی

مصرف منظم چای سیاه در طول زمان باعث تغییر رنگ، سایش و لکه روی دندان‌ها می‌شود بنابراین چای سبز یا دمنوش‌های دیگر را برای جلوگیری از این امر مصرف کنید.

 بالا رفتن فشار خون

کافئین موجود در چای سیاه ممکن است فشار خون را در افرادی که فشار خون بالا دارند، افزایش دهد. چای سیاه معمولا حاوی کافئین بیشتری نسبت به چای سبز و سفید است و هر چه بیشتر چای خیس بخورد مقدار کافئین آن بیشتر می‌شود.

بیشتر بدانید : در لحظات بحرانی نوشیدن چای می تواند به شما کمک کند

بیشتر بدانید :  خطرات نوشیدن چای کهنه دم و چای پررنگ

بیشتر بدانید : زمان مناسب برای نوشیدن چای

بیشتر بدانید :  بشنوید از فواید خوردن چای سیاه

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com