با رعایت این 10 توصیه می توانید از تعطیلات تابستانی خود لذت ببرید، بدون اینکه گرمی وزن اضافه کنید.

 

در تابستان غذاهای سبک بخورید

1. تعادل غذایی خود را رعایت کنید:
با وجود گرما کمتر گرسنه می شویم بنابراین بیشتر تمایل داریم که به جای وعده ناهار از مواد خام استفاده کنیم. این جایگزینی خطری جدی با خود به همراه دارد؛ عدم استفاده از نشاسته و پروتئین می تواند باعث گرسنگی در زمان نامناسب بشود. راه کار این معضل، تهیه سالادی از ماهی یا تخم مرغ (برای تأمین پروتئین) و برنج، ماکارونی، گندم، سبزیجات خشک و یا یک تکه نان (برای تأمین نشاسته) است.
 
2. هر روز در ساعاتی معین 3 وعده غذا می خوریم:
حتی اگر برنامه زمانی تان به خاطر تفریح در ساحل یا تفریحات دیگر جابه جا شد، وعده های غذایی منظمی برای تعادل سیستم بدنی خود در نظر بگیرید.
 
3. از مواد غذایی «پرکالری و بدون ارزش غذایی» فرار کنید:
مواد پرکالری چرب و شیرین، بستنی ها، پیراشکی، کلوچه های محلی، هات داگ و خوراکی های محلی دیگر که علاوه بر خطر افزایش وزن، تأثیرات زیان باری بر سلامت بدن نیز دارند، از این دسته اند. برای تفنن می توانید 2 تا 3 بار در هفته از این خوراکی ها استفاده کنید و نه بیشتر!
 
4. اشتها :
در یک محفل دوستانه که مانند یک بمب ساعتی برای تناسب اندام است، بین کالری نوشیدنی ها و کالری تنقلات، نوشیدنی های بدون الکل را انتخاب کنید. قطعاً سبزیجات نیز گزینۀ مناسبی هستند. برای کم کردن اشتهای وعده شام، نان تست، کیک شور، خوراک ماهی و میگو انتخاب های خوبی هستند.

5. در استفاده از چاشنی ها دقت کنید:
هر قاشق سوپ خوری روغن حدود 100 کالری انرژی دارد.( البته بستگی به نوع روغن مصرفی دارد).  بنابراین از مصرف سس [که حاوی روغن است] در غذاها خودداری کنید. به جای آن می توانید از آب لیموترش، پوره سبزیجات تازه، سس کم کالری که از آبلیمو ، ماست و ... تهیه شده استفاده کنید.
 
6. از میوه ها و سبزیجات فصل استفاده کنید:
حالا زمان لذت بردن از میوه های تابستانی است. در فصل تابستان، از سبزیجاتی مانند بادمجان، کدو، گوجه فرنگی، خربزه، هندوانه، زردآلو و میوه های قرمزی که سرشار از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند، استفاده کنید. این خوراکی های کم کالری که می توانید از آنها لذت ببرید، به لطف فیبر و آب فراوانشان، از قدرت سیرکنندگی بالایی نیز برخور دارند.
 
7. میان وعده را فراموش نکنید:
به خاطر به هم نخوردن تعادل و تکرار عادات،  میان وعده های غذایی بخورید. ریزه خواری کردن جلوی افزایش وزن را می گیرد. اگر در زمان های معین و با رعایت دقیق همه موارد، سر میز غذا بنشینید و غذا بخورید، بدن شما کالری های زاید بسیار کمتری ذخیره خواهد کرد.
 
8. کم تر نمک مصرف کنید:
نمک باعث تحریک اشتها می شود. مصرف غذاهای شور (گوشت خوک، پنیر، ماهی دودی، آب های گازدار، کنسروها، بیسکویت های اشتهاآور، غذاهای آماده و...) را محدود کنید. چاشنی ها (لیموترش، سرکه، سبزیجات، ادویه، خیارترش) را جانشین نمک کنید و یا از نمک های رژیمی که ترکیبی از پتاسیم و کلر هستند استفاده کنید.

9. رستوران رفتن های مداوم را تمام کنید:
گردش بیرون از خانه بخشی از تفریحات تابستانی است. به شرطی که در این کار افراط نکنیم. مواد غذایی پرکالری را یک جا نخورید. ( برای مثال می توانید پیش غذا از مخلوط سبزیجات خام استفاده کنید و برای غذای اصلی استیک سفارش دهید). ضمناً در هفته حداکثر 2 بار بیرون از خانه غذا بخورید نه بیشتر .
 
10. به میزان کافی آب بنوشید:
همیشه به طور منظم آب بنوشید. تفاوتی ندارد که آب معمولی باشد یا گازدار، معطر یا بی بو... اما حتماً باید بدون قند باشد. برای کاهش اشتها و جلوگیری از کمبود آب بدن، مرتب و به میزان کافی آب بنوشید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
 7 غذای چاق کننده در تابستان
9 خوراکی که با چاقی در جنگند
 هشت غذا علیه چاقی
13 عامل مهم اضافه وزن
دو خوراکی فوق العاده جهت كاهش وزن