این خوراکی،یک خوراکی ارزان قیمت ولی با فواید و خواص بسیار زیادی می باشد،توصیه می کنیم از این خوراکی مصرف کنید.
 

 5 واحد میوه و سبزی

ضروریست که هر روز 5 واحد میوه و سبزی بخورید!
امروزه این جمله را مرتب در رادیو، تلویزیون، روزنامه ها و یا در مطب پزشکتان می شنوید در واقع این جمله تبدیل به نماد یک تغذیۀ سالم و متعادل شده است و دیگر نمی توانید از آن فرار کنید.

 اما آیا می دانید که مصرف 5 واحد میوه و سبزی در روز یعنی چه؟ و فواید واقعی مصرف روزانه میوه و سبزیجات چیست؟

5 واحد میوه و سبزی یعنی چه؟

این بدان معناست که شما باید هر روز 5 واحد میوه و سبزی بخورید که هر سهم 80 تا 100 گرم وزن داشته باشد، که این معادل 1 سیب یا 2 زردآلو یا 1 قوطی کمپوت یا 1 هویج بزرگ یا یک دسته لوبیا سبز است.

تازه، منجمد یا کنسرو؟
استفاده از میوه های منجمد ایرادی ندارد، ویتامین های میوه ها به شکل منجمد به خوبی حفظ می شوند. میوه های کنسرو شده، هم مزه و هم عناصر مغذی کمتری دارند، ولی اگر فقط میوه کنسرو شده در دسترستان هست، از هیچی بهتر است!! برای اجتناب از نمک یا شکر زیادی کنسروها، به توصیه های روی کنسروها دقت کنید.
 
میوه ها و سبزیجات چه فوایدی برای ما دارند؟
میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین (خصوصاً ویتامین C، پروویتامینA و یا بتاکارتن) و مواد معدنیِ (سدیم، پتاسیم و کلسیم) ضروری برای تناسب اندام و تعادل ما هستند.
آب موجود در میوه و سبزی ها، آب مورد نیاز برای بدن و پوست را تأمین می کند.( خانم ها دقت داشته باشید که برای داشتن پوستی زیبا، از میوه ها و سبزیجات به مقدار زیاد استفاده کنید!) فیبر میوه ها نیز گوارش و هضم غذا را تسهیل می کند.
 
ایده آل برای تناسب اندم
میوه ها و سبزیجات با کالری پایینشان بهترین حامی برای تناسب اندام هستند. آنها پر از آب و فیبراند، بنابراین سیر کننده اند. ضمناً میوه ها عاملی برای اضافه شدن یک مزه شیرین به رژیم غذایی اند.
 
پیشگیری از سرطان ها و بیماری های قلب و عروق
مطالعات نشان می دهند، افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند، کمتر در معرض سرطان قرار دارند. این مطالعات بیان می دارد که اگر  مصرف میوه و سبزی در جامعه همه گیر شود، تعداد مبتلایان به سرطان 20 درصد کاهش خواهد داشت. به علاوه، مواد غذایی حاوی میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را نیز کاهش می دهند و کلسترول خون را پایین می آورند. واقعا میوه ها و سبزیجات برگ برنده مهمی برای سلامت ما هستند!
 
5 واحد میوه و سبزی در روز مصرف کنید، خیلی سخت نیست!
شیوه مصرف
خیلی گران تمام نمی شود:
میوه ها و سبزیجات فصل را که قابل دسترس ترند را بیشتر استفاده کنید. قطعاً، توت فرنگی در زمستان خیلی کمیاب است!
 
لذت هایتان را متنوع کنید:
 در مصرف میوه ها  و سبزیجات تنوع بدهید و  ابتدا از آنها شروع کنید. در بازار اغلب تعداد زیادی از سبزی های ناشناخته را می بینید : کلم چینی، سیب زمینی ترشی یا جعفری فرنگی . از همه شان لذت ببرید!
 
میوه ها و سبزیجات به شکل های متفاوت:
سالاد میوه، پیش غذای تهیه شده از سبزیجات،میوه برای صبحانه و سالاد میوه جات را می توانید خام یا در ساندویچ بخورید.
 
آشپزی یاد بگیرید:
هنگام آشپزی روغن کمی به سبزیجات اضافه کنید (به مقدار کم و ترجیحاً روغن کانولا) در مصرف سبزیجات تازه و ادویه ها، پیاز و موسیر که طعم خوبی به غذای شما خواهند داد، افراط نکنید!
به تارت های میوه ها که هم تهیه شان آسان است و هم مورد پسند کودکان هستند، نیز فکر کنید.
 
و اگر شما به 10 واحد برسید؟!
مصرف 5 واحد میوه و سبزی در روز خوب است ولی اگر تبدیل به 10 شود مسلماً بهتر است! در واقع خیلی خوب است که در هر روز 5 سهم میوه و 5 سهم سبزی میل کنید.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

مطالب پیشنهادی :
خوراکی که باعث بی میل شدن به غذا می شود!!
خوراکی های ممنوعه در رژیم غذایی کاهش وزن
خوراکی مرگ آور برای کودکان؟؟
خوراکی های دیر هضم را می شناسید؟
5 خوراكی كه زنان حتما بايد مصرف كنند