مقدار آبی که می نوشید به عواملی چون آبی که می نوشید ،آب و هوایی که درآ ن زندگی می کنید، وضعیت سلامتی و جسمانی، دوران بارداری یا شیر دهی بستگی دارد.

عواملی که نیاز شما را به نوشیدن آب افزایش می دهد:

ورزش :
در صورت ورزش کردن و یا انجام هر گونه فعالیتی که منجر به تعریق شود لازم است مقدار زیادی آب نوشیده شود تا بتوان کمبود آب بدن را جبران کرد .400 تا 600 میلی لیتر یا چیزی درحدود 5/1 تا 5/2 فنجان آب برای جبران آب از دست رفته در ورزش های کوتاه مدت کافی است .اما ورزش های مانند دو ماراتون که بیشتر از یک ساعت به طول می انجاند مقدار آب بیشتری لازم دارند. مقدار آبی که می نوشید به مقدار تعریق در طول ورزش، طول زمان ورزش و نوع آن بستگی دارد. در طول ورزش های طولانی مدت بهتر است از نوشیدنی های حاوی سدیم استفاده کرد تا یتوان مقدار سدیم از دسته در طول ورزش را جبران نمود. کمبود سدیم احتمال بروزهایپوناتریمیا را افزایش می دهد.این عارضه جان انسان را به خطر می اندازد. بعد از اتمام ورزش به نوشیدن آب ادامه دهید.

محیط :
آب و هوای گرم یا شرجی موجب تعریق شده و نیاز نوشیدن مقدار زیادی آب را افزایش می دهد.هوای گرم داخل اتاق در فصل زمستان نیز باعت کم شدن رطوبت موجود در سطح پوست می شود.ارتفاع بیشتر از 200/8 فوتی یا 2500 متری از سطح دریا ،دفعات دفع ادرار و دفعات تنفس را افزایش می دهد این موضوع به تنهایی نیاز نوشیدن مایعات را افزایش می دهد.

شرایط سلامتی یا بیماری :
زمان تب ،اسهال و استفراغ مقدار زیادی آب از بدن دفع می شود در این شرایط می بایست آب زیادی نوشیده شودهمچنین در صورت ابتلا به عفونت ادراری یا سنگ مثانه نیاز نوشیدن مایعات افزایش پیدا کند. درموارد خاص، وجود نارسایی قلبی، کلیوی، کبدی، و غـدد فوق کلیوی سیستم دفع مایعات را ناتوان می کند در این صورت لازم است مصرف مایعات محدود شود.

بارداری یا شیردهی :
نوشیدن مایعات در زنان باردار و شیرده به منظور ثابت نگه داشتن سطح آب بدن الزامی شمرده می شود. مخصوصا در زمان شیردهی لازم است مایعات بیشتری مصرف شود. موسسه درمانی مصرف 3/2 لیتر (10 فنجان ) از مایعات را برای زنان باردار و 1/3 لیتر (13 فنجان ) را برای زنان شیرده پیشنهاد می کند.

منابع دیگر آب:
دردسترس بودن آب برای رفع نیاز بدن باعث نمی شود که به  نوشیدنی ها به عنوان تنها منبع برای رفع نیاز بدن تکیه شود. مواد غذایی نیز بخشی از نیاز بدن را برطرف می کند .به طور متوسط غذاها 20 درصد از آب بدن را تامین می کند. بسیاری از میوه ها و سبزی ها مانند هندوانه و گوجه فرنگی که چیزی در حدود 90 در صد از وزنشان از آب تشکیل شده ، منابع خوبی محسوب می شوند.

علاوه بر این نوشیدنی هایی مثل شیر و آب میوه ها غالبا از آب تشکیل شده اند.ماء الشعیر و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه نیز حاوی مقدار زیادی آب هستند.اما توجه داشته باشید از این مایعات نباید به صورت مداوم در طول روز استفاده شود.با این وجود آب همچنان بهترین، کم انرژی ترین، ارزانترین و در دسترس ترین انتخاب خواهد بود.

بی نیاز ازمایعات باقی بمانید
در صورت نوشیدن به اندازه آب به ندرت تشنه شده و روزانه چیزی در حدود 5/1 لیتر (3/6 فنجان) یا بیشتر ادرار بیرنگ یا کم رنگ دفع خواهد شد. اگر در مورد نوشیدن آب و یا وضع سلامتی خود نگران هستید، پزشک یا متخصص تغذیه تنها کسانی هستند که میتوانند میزان مناسب رابرای شما معین کنند.
برای بهتردفع کردن مایعات بدن و تامین کردن مایعات مورد نیاز بدن، آب را برای نوشیدن انتخاب کنید.همچنین پیشنهاد می شود:
در طول غذا خوردن و همراه آن، آب و یا هرنوشیدنی کم انرژی یا کم قند نوشیده شود.
قبل، بعـد و در طول ورزش آب نوشیده شود.

  در موارد نادری ممکن است بیشتر از حد مورد نیاز آب نوشیده شود.زمانی که کلیه نتواند آب زیادی را دفع کند الکترولیت های (مواد معدنی) خون رقیق شده و سدیم خون را کاهش می دهد.این عارضه هایپوناترمیا نامیده می شود . ورزشکاران ورزشهای مقاومتی مثل دو ماراتون که معمولا مقدار زیادی آب می نوشند بیش تر از دیگران در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند.یه طورکلی نوشیدن بیش از حد آب در متوسط رژیم غذایی مردم آمریکا به ندرت اتفاق می افتد.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سلامت
 
مطالب پیشنهادی:
راز شگفت انگیز آب حیات
9 ماده غذایی برای تأمین آب بدن
حقایقی درباره آب آشامیدنی
مضرات کمبود آب بدن