اینکه تمایل به خوردن بعضی غذاهای ناسالم داریم، ناشی از کمبود مواد معدنی خاص در بدن است که در این مقاله به آنها می پردازیم.

 آیا می دانید کمبود مواد معدنی باعث می ود بیشتر به سمت غذاهای ناسالم کشیده شویم؟

اینطور ثابت شده که میل به مصرف مداوم برخی مواد غذایی ناسالم نشانه نیاز بدن ما به بعضی از مواد معدنی خاص است.  این مواد معدنی ھم در بعضی از مواد غذایی ناسالم و ھم در مواد غذایی سالم یافت می شوند اما تفاوت در این است که وقتی که ما از طریق غذاھای ناسالم اقدام به دریافت این مواد معدنی می کنیم، به درستی جذب بدن ما نمی شوند. در ادامه به این مواد معدنی اشاره می کنیم.

1. کمبود منیزیم و میل به خوردن شکلات

ما به منیزیم برای ٣٠٠ واکنش بیوشیمیایی در بدن نیاز داریم. از جمله این واکنش ھا می توان به فعل و انفعالات مربوط به آرامش و ریلکس شدن بدن، اشاره کرد. در حقیقت، نام دیگر منیزیم، ماده معدنی آرامش دھنده است. از علائم کمبود منیزیم، اضطراب، زودرنجی، بی خوابی و افزایش فشار خون است. این ماده معدنی در شکلات وجود دارد و به ھمین دلیل، افرادی که دچار کمبود منیزیم ھستند، با خوردن شکلات، احساس بھتری پیدا می کنند و اشتیاق شدید به خوردن شکلات دارند. ما می توانیم کمبود منیزیم را با منابع سالمتری مثل سبزیجات برگ سبز تیره، دانه ھا، مغزھا، ماھی و انواع لوبیا، تامین کنیم. به این ترتیب، اشتیاق ما به مصرف بی رویه شکلات ھم کمترمی شود.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کمبود منیزیم، علت، علائم ودرمان

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض استفاده خودسرانه از مکمل های منیزیم

اگر می خواهید بیشتر بدانید : منابع منیزیم در این 13 خوراکی


2. کمبود کروم، کربن، فسفر، سولفور و تریپتوفان و میل به خوردن شیرینی

میل به خوردن غذاهای ناسالم نشانه کمبود بعضی مواد معدنی است!

بعد از شکلات، شیرینی جات بزرگترین ھوس غذایی بسیاری از افراد به حساب می آید. بیش از پنج نوع کمبود تغذیه موجب افزایش اشتیاق به مصرف شیرینی جات می شود. کروم (که به تنظیم قند خون کمک می کند)، کربن (که یکی از عناصر تشکیل دھنده شکر است)، فسفر (که به تولید انرژی در بدن کمک می کند)، سولفور (که به سم زدایی کمک می کند) و تریپتوفان* Tryptophan (که تنظیم کننده ترشح سروتونین در بدن است). بنابراین، بھترین شیوه برای کاھش ھوس شیرینی جات، تامین نیاز بدن به مواد مغذی و مواد مغذی نام برده می باشد.

*تریپتوفان Tryptophan: تریپتوفان یکی از بیست و دو اسید آمینه‌ی اصلی یاخته‌های زنده و از اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی انسان است.


3. کمبود نیتروژن و میل به خوردن کربوهیدرات ها

اشتیاق ما به خوردن کربوھیدرات ھایی مثل پاستا و نان سفید می تواند از نشانه ھای کمبود نیتروژن باشد. نیتروژن از ترکیبات مھم و ضروری موجود در اسیدھای نوکلئیک* Nucleic acid و پروتئین در بدن است و کمبود آن می تواند به سوء تغذیه پروتئین منجر شود. بنابراین، اگر احساس کردید که به شدت ھوس کربوھیدرات ھای تصفیه شده را دارید، از مواد غذایی نیتروژن دار استفاده کنید. اکثر مواد غذایی حاوی نیتروژن ھستند اما به شما توصیه می کنیم که از میوه و سبزیجات به عنوان منبع غنی نیتروژن، کمک بگیرید.

* اسيدهاي نوکلئيک Nucleic acid : این اسیدها را مي توان به عنوان مهم ترين ترکيبات ماده ی زنده در نظر گرفت ، در ساخت مولکولي اين اسيدها ، عملأ تمام اطلاعات ژنتيکي ، يعني تمام اجزاي لازم براي ساخته شدن پروتئين هاي اختصاصي وجود دارند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آزمایش نیتروژن اوره خون تا به حال داشته اید؟


4. سایر ھوس ھای غذایی

اگر ھوس شدید به غذاھای چرب دارید، ممکن است که دچار کمبود کلسیم باشید. منابع خوب کلسیم عبارتند از: شیر، پنیر و بروکلی. اگر اشتیاق به خوردن یخ دارید، ممکن است که به کمبود آھن مبتلا باشید. سعی کنید که مواد غذایی غنی از آھن مثل سبزیجات برگ دار، گوشت و سبزیجات دریایی را در برنامه غذایی خود جای دھید. اگر به خوردن مواد غذایی پرنمک، اشتیاق دارید، شاید دچار کمبود کلراید یا سیلیکون شده اید. سعی کنید که از ماھی، مغزھا و دانه ھا برای جبران این کمبودھا، استفاده کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : منابع غذایی غیر لبنی کلسی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مواد غذایی که بیشتر از گوشت قرمز آهن دارند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 15 نشانه اصلی کمبود آهن در بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ضروری ترین مواد معدنی برای بدن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مردان+علل کمبود

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین منابع غذایی انواع ویتامین ها و مواد معدنی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اگر مدام گرسنه می شوید, شاید کمبود ویتامین و مواد معدنی دارید!

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بدن انسان به این 15 ماده معدنی و 13 نوع ویتامین نیاز داردگردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: avayesalamati.com


 
 

پربیننده های این بخش

 
X