ویتامین K و هر آنچه باید در مورد آن بدانید
 ویتامین K یکی از ویتامین های ضروری برای بدن انسان است که در این مطلب حقایقی در مورد ویتامین K بیان می شود که شاید تاکنون نشنیده باشید 

حقایقی در مورد ویتامین K

ویتامین K یکی از ویتامین های کمتر شناخته شده برای ما محسوب می شود. این ویتامین نقشی کلیدی در لخته شدن خون و پیشگیری از خونریزی ایفا می کند.

 برخلاف بسیاری از ویتامین های دیگر، ویتامین K به طور معمول به عنوان یک مکمل غذایی استفاده نمی شود. در ادامه هرچه بیشتر با این ویتامین آشنا می شویم.

بیشتر بدانید : منابع ویتامین K را بشناسید، اهمیت ویتامین K برای بدن

بهترین منبع برای دریافت ویتامین K: مواد غذایی 

مواد غذایی تازه همواره بهترین گزینه برای دریافت ویتامین ها محسوب می شوند و ویتامین K نیز از این مساله مستثنی نیست. در شرایطی که ممکن است به استفاده از مکمل برای دریافت میزان کافی از این ویتامین نیاز باشد، مواد غذایی همچنان بهترین گزینه برای تامین آن هستند.


ویتامین K در واقع یک گروه از ویتامین ها است

ویتامین K در واقع گروهی از ویتامین های محلول در چربی است که ساختارهای شیمیایی مشابه دارند.


ویتامین K1 و ویتامین K2 مشابه نیستند

در شرایطی که انواع مختلفی از ویتامین K وجود دارند، ویتامین K1 و K2 شایع‌ترین انواع این ماده مغذی هستند. در شرایطی که از نظر نام شبیه به یکدیگر به نظر می رسند، اما آنها دارای عملکردها و منابع غذایی مختلف هستند.


ویتامین K1 عمدتا در سبزی های برگدار سبز یافت می شود

ویتامین K1 که به نام فیلوکینون نیز شناخته می شود، عمدتا در سبزی های برگدار یافت می شود. پس اگر به میزان زیاد از این مواد غذایی مصرف نمی کنید، برای بهره‌مندی از فواید این ماده مغذی بهتر است روند فعلی را تغییر دهید.


منابع ویتامین K2 تنها به محصولات حیوانی محدود نمی شود

افراد بسیاری همچنان به این باور اشتباه اشاره دارند که ویتامین K2 تنها در گوشت وجود دارد. در شرایطی که محصولات حیوانی به طور معمول منابع اصلی این ماده مغذی هستند، اما تنها منبع محسوب نمی شوند. ویتامین K2 در بسیاری از غذاهای تخمیر شده نیز وجود دارد.

بیشتر بدانید : ویتامین K2 چیست؟ منابع و عملکرد آن

بدن انسان می تواند ویتامین K تولید کند

با تقویت سلامت روده می توانید توانایی بدن خود برای تولید ویتامین K را افزایش دهید. بهترین روش برای تقویت سلامت روده مصرف غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش، میسو، ماست، کیمچی، و خیارشور است.


بهتر است از ویتامین K3 پرهیز کنید

ویتامین K3 که به نام منادیون نیز شناخته می شود، ماده ای مصنوعی است و بهتر است برای پیشگیری از عوارض جانبی بالقوه از مصرف آن پرهیز کنید.


ویتامین K1 بیشترین سهم را از ویتامین K مصرفی تشکیل می دهد
ویتامین K

بین 75 تا 90 درصد ویتامین K مصرفی توسط مردم از ویتامین K1 سرچشمه می گیرد و نه ویتامین K2 با منشا حیوانی که همچنان افراد بسیاری به عنوان روشی برای افزایش دریافت ویتامین K توصیه می کنند.


منابع برتر ویتامین K را بیشتر مصرف کنید

بهترین روش برای افزایش دریافت ویتامین K مصرف 6 منبع اصلی آن شامل (همراه با مقدار ویتامین K موجود در یک پیمانه):

  • کیل (1,062 میکروگرم)
  • برگ کولارد (1,059 میکروگرم)
  • اسفناج (889 میکروگرم)
  • برگ شلغم (529 میکروگرم)
  • بروکلی (220 میکروگرم)
  • جوانه های بروکسل (2018 میکروگرم)


ویتامین K تنها برای لخته شدن خون نیست

در شرایطی که ویتامین K بیشتر به واسطه توانایی خود در کمک به لخته شدن خون مشهور است، این ماده مغذی می تواند به بهبود سلامت قلب و استخوان نیز کمک کند.


ویتامین K همراه با چربی بهتر جذب می شود

از آنجایی که ویتامین K یک ماده مغذی محلول در چربی است، بهتر است برای جذب بهتر همراه با مقداری چربی مصرف شود. از این رو، افزودن روغن زیتون به غذا یا سالاد، استفاده از آووکادو یا افزودن مقداری مغزدانه به وعده غذایی می تواند مفید باشد.


ویتامین K را به میزان ثابت مصرف کنید

اگر وارفارین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون را مصرف می کنید یا به یک اختلال لخته شدن خون مبتلا هستید، برای پرهیز از بروز هر گونه مشکل با داروی مصرفی یا بیماری خود بهتر است میزان مصرف ویتامین K ثابت و بر اساس دوز توصیه شده باشد.


بیشتر بدانید : ویتامین K، ویتامین ناشناخته

بیشتر بدانید : قرص های ویتامین و 21 نکته درباره زمان مصرف, مقدار مصرف و جذب آنها که نمی دانید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com